Најновије

Да ли ће руска економија изаћи из кризе?

У понедељак 19. децембра Европска унија је продужила санкције против Русије на још шест месеци, тј. до 31. јула 2017. Продужене економске санкције имају сврху да ограниче приступ руским предузетницима главним европским тржиштима, ставља се ембарго на трговину оружјем (увоз и извоз) са Русијом, знатно се отежава Русији набавка софистицираних технологија и услуга које се користе за истраживање и прераду нафте и нафтиних деривата, итд. Санкције су усмерене против главних руских државних банака као и против неких војних и енергетских компанија.

Рубља (Фото: Pixabay)

Економске санкције су првобитно наметнуте Русији у јулу 2014. због наводне руске умешаности у рат у Донбасу. Но успркос санкцијама, руска економија се све више опоравља. Гувернерка Централне банке Русије, Елвира Набиулина, недавно је објавила да се очекује мали раст БДП-а у задњем кварталу ове године. Оптимизам економиста из Централне банке базира се на процени да ће цене нафте износити барем 40 долара по барелу. 
Још пре неколико недеља руска влада је потврдила да се економија брзо опоравља од последица кризе, а ускоро ће поново бити на стазама раста. "Најгоре је иза нас што се тиче руске економије", изјавио је пре неколико недеља први потпредседник владе Игор Шувалов. Уверен је да ће следеће године руски БДП расти за 1 одсто и да је дошао крај тренда смањених прихода. Према Шувалову, у 2017. побољшање животног стандарда осетиће све групе друштва.
Стручњаци тврде да руској привреди помаже глобални раст цена нафте који неутралише учинак санкција Сједињених Држава и ЕУ, али такође тврде да опоравак руске економије неће бити брзински. Но, поправци стања у руској економији би могао да помогне и долазак на власт нове америчке администрације Доналда Трампа од које се очекује релаксација односа са Москвом. 
Иако актуелне цене нафте варирају око 55 долара по барелу, из Централне банке поручују да ће се укупни руски БДП на крају 2016. смањити за 0.7 одсто, али зато би следеће године требао да расте до 1 одсто. Тврдње Централне банке се слажу са мишљењем извршне директорке ММФ-а Кристин Лагард да би Русија могла да буде на путу одрживог опоравка с тим да банкарски сектор треба учинити више како би подстакао кредитирање. Те опаске је Лагард изнела крајем новембра на састанку са Владимиром Путином на маргинама самита АПЕК-а у Перуу.
Грађани у Русији тек морају да осете економску стабилизацију и напредак. Руске државне статистике показују да је малопродаја производа и услуга пала за 4.4 одсто у октобру ове године у односу на 2015. Према истом извештају Росстат-а, капиталне инвестиције су се смањиле за 2.3 одсто у односу на почетак 2016. док су плате у реалном сектору нешто расле. Ипак, стварни дохоци просечних грађана или падају или остају више мање једнаки. Стопа инфлације која тренутно износи 5.8 одсто наставља да обезвређује плате и пензијеграђана. Стопа незапослености износи 5.4 одсто. Удео владиног дуга у БДП-у износи 17.7. Руски номинални БДП износи 1.326 билиона долара,а номинални БДП по глави становника износи око 11.000 долара. Руси имају позитивни трговински баланс (однос извоза и увоза) у износу од око 66 милијарди долара.
Руској економији би помогле структурне реформе попут каснијег пензионисања радне снаге како би се стабилизовао пензиони систем, већа флексибилност тржишта рада и већа независност институција при доношењу одлука и обављању свакодневних послова. Но, иако је економско стање далеко од идеалног, доба најгоре кризе је прошло. Русија је очувала своју економију од слома и изборила независност у односу на Запад што је велики политички тријумф руског државног руководства. Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА