Ово је показало најновије интерно истраживање јавног мнења најугледније београдске агенција за истраживање јавног мнења.
На линији су опозиције
Према овом истраживању, СНС Александра Вучића и даље је убедљиво најјача - ако би се у недељу одржали парламентарни избори, напредњаци би освојили чак 52 одсто гласова.
Поред радикала и социјалиста, изнад цензуса су тренутно још само Двери са шест, ДЈБ са 5,5 и ДС са тек 5,2 одсто гласова.
Коментаришући ово истраживање, лидер радикала Војислав Шешељ тврди да уопште није изненађен и да је, штавише, убеђен да је његова странка већ значајно премашила границу од 10 одсто.
- Према нашим показатељима, ми српски радикали тренутно имамо преко 20 одсто подршке. А Дачић се без подршке Драгана Марковића Палме практично бори за цензус - тврди Шешељ.
С друге стране, шеф СПС Ивица Дачић јуче није био расположен за коментар, док је потпредседник социјалиста Бранко Ружић оценио да његова странка има већи рејтинг.
- Треба да наведете име агенције која је радила истраживање, јер то професионализам налаже.Агенције које служе за формирање јавног мнења, а не за истраживање истог, имају манир да фингирају проценте подршке. СПС самостално, без партнера, има 11 одсто. Кад је реч о СРС, глобални токови утичу на то да се један мањи део гласача СНС враћа радикалима, али у томе не видим било шта забрињавајуће за СПС - рекао је Ружић.
Аналитичар Дејан Вук Станковић, међутим, каже да га резултати овог истраживања уопште не шокирају.
- СПС није лансирао ниједно ново име, а има препознатљиве проблеме. Та странка има људе који су на линији опозиције. На другој страни, СРС напредује у бирачком телу, а СНС има стабилно бирачко тело. Ово истраживање није велико изненађење - констатује Станковић, уз опаску да су рејтинзи ипак ствар тренутка и да показују одређене тенденције у бирачком телу.
Бројни проблеми СПС
Његов колега Бранко Радун истиче да СПС већ неко време има унутрашње проблеме.
- Социјалисте је напустио коалициони партнер ПУПС. Поред тога, они нису медијски видљиви и у сенци су напредњака. Ипак, на изборима умеју да "испеглају" рејтинг и освоје више него што показују предизборне прогнозе. Кад је реч о радикалима, Шешељ успешно користи медије и присуство у Скупштини, док су Двери покупиле део бирачког тела ДСС - закључује Радун. Извор: Информер