Професор на Америчком универзитету у Вашингтону и редовни политички аналитичар ЦНН је то изјавио турској агенцији Анадолу, преноси аваз.ба.
Наводи се да је америчкој и светској јавности Лихтмен познат по методама којима је тачно предвидео исход свих председничких избора у Америци од 1984. године.
Реч је о моделу којег назива "Кеyс" (Кључеви), уз помоћ којег је предвидео победнике председничких избора у Америци од 1984. до 2012, укључујући и овогодишње, 8. новембра.
Лихтмен тврди да се код "предвиђања" ослања на 13 кључева, односно показатеља на темељу учинка странке која тренутно "држи" Белу кућу.
Он прецизира да уколико на шест питања одговор буде негативан, владајућа странка ће изгубити трку за председника.
Питања се односе на успехе у економији, социјалном стању, спољној политици, скандале и друга питања.
"Предвидео сам резултате користећи систем који сам развио 1981. године, а који се заснива на тези да су председнички избори пресуда снаге странке која је тренутно у Белој кући. Систем је исправно предвидео сваке изборе од 1984. године. Истраживао сам 'рањивост' странке, односно овога пута демократа. То укључује губитке у 2014. години у Америци, недостатак политике у Обамином другом мандату, као и лошу спољну политику. При томе се нисам водио резултатима анкета", рекао је Лихтмен.
Он је летос више пута у медијима изјавио да ће Демократска странка, странка одлазећег америчког председника Барака Обаме, изгубити у трци за Белу кућу. При тој тврдњи остао је и након што су анкете показале благу предност демократске кандидаткиње Хилар Клинтон, која је имала већу подршку од републиканца Доналда Трампа, који је на крају однео побједу.
Иако тренутни показатељи не указују на то да би Трамп могао да буде опозван, Лихтмен каже како је то "његова нова прогноза".
"Мислим да је могуће да Трумп буде опозван или да сам поднесе оставку на прву назнаку проблема, за то постоје добре шансе. Нисам сигуран да он заправо жели одговорност председника. Осим тога, цели живот игра брзо, кршио је законе па би то могло да се преслика на његов председнички мандат", оцењује Лихтмен.
Сматра да је Трамп "такође поставио озбиљну могућност сукоба интереса између америчке националне сигурности и његовог приватног бизниса, који је сада у рукама његове деце" и додаје да опозив Трампа "предвиђа његов инстинкт".
Подсећајући да Републиканска партија, чији је Трамп био кандидат, има већину и у Белој кући и у Сенату, Лихтмен каже да тој политичкој странци "погодује кандидат који се може контролисати".
"На крају, сами републиканци радије преферирају предвидивог, конзервативног потпредседника Мајка Пенса, него Трампа који је потпуно непредвидив", закључио је Лихтмен за "Анадолу".
Извор: Танјуг