Они страхују да ће нови амерички лидер Доналд Трамп довести у питање обавезе Америке према НАТО-у, па би Русија могла прећи у офанзиву.
"Познајем руски менталитет - Русија се одушевљава силом и презире слабост. Када једном нађу слабу тачку они настављају притисак. А нашли су је у балтичким земљама", тврди бивши заменик главног команданта снага НАТО-а у Европи генерал Ричард Ширеф.
Како преноси лист "Сан", Ширеф тврди да НАТО ни на који начин не може реаговати на евентуални улазак руских снага у прибалтичке земље.
"Естонци, Летонци и Литванци могу ангажовати највише десет хиљада војника, укључујући и резервисте, а то неће зауставити десетине хиљада руских војника који за неколико дана могу заузети све три државе", тврди бивши НАТО функционер.
Земље Северноатлантског војног савеза разместиће своје снаге у балтичкој регији у мају 2017. године, а то може бити касно, сматра Ширеф.
Он страхује да ће се руски лидер Владимир Путин, након што реши питање Алепа и учврсти Асадов положај, вероватно, пребацити на балтичке земље, и то пре него што се тамо појаве снаге НАТО-а.
Ширеф чак верује да би Руси могли да запрете употребом нуклеарног оружја после освајања балтичких земаља, јер је, како наводи, "нуклеарно размишљање неодвојиви део руског војног става и доктрине".
Према мишљењу Ширефа, Путин верује да ће се у том случају НАТО повући, јер се не жели упуштати у нуклеарни рат са Русијом, преноси портал РТ-а на руском.
Званична Москва је у више наврата одбацивала овакве НАТО сценарије, тврдећи да се ради о пропаганди западне Алијансе, која жели да добије више средстава у буџету за војне операције усмерене на руске границе. Извор: Курир