- То је највећи приватизациони посао, највећа продаја и аквизиција у глобалном нафтном и гасном сектору у 2016. години - казао је Путин након састанка.
Држава ће задржати контролни удео, а већ од раније удео у Росњефту, највећој руској нафтној компанији и једној од највећих у свету, од 19,75 посто држи британски нафтни див БП.
Дуго вођени преговори о приватизацији Росњефта део су напора руске владе да прода део државне имовине како би попунила буџет који је у проблемима због двогодишње рецесије, пада цена нафте и санкција запада због руске интервенције у Украјини.
Недавно је истекао планирани рок за продају удела у Росњефту, па су се на финансијским тржиштима појавиле спекулације да ће покушај проналажења страних инвеститора пропасти и да ће удео државе откупити сам Росњефт.
Веровало се да ће санкције запада одвратити велике инвестиције у Русију, премда западним компанијама није било изричито забрањено учествовање у приватизацији Росњефта.
Игор Сечин је рекао, након разговора с Путином, да су вођени разговори с више од 30 потенцијалних купаца удела у Росњефту. Објавио је и да ће Гленкор и катарски државни фонд основати конзорцијум и да ће имати исте уделе у Росњефту.
'Biggest privatization deal of 2016': 19.5% of Russian oil giant #Rosneft sold for over $11bn https://t.co/2ex8wh5tD3pic.twitter.com/iX6Gvi3hpE
— RT (@RT_com) December 8, 2016
Гленкор, британско-швајцарска компанија за трговање сировинама, објавила је да ће трансакцију финансирати делимично с сопствених 300 милиона евра, док ће остатак финансирати банке и катарски фонд.
Катарски државни фонд, који је иначе један од највећих инвеститора у Гленкору, досад се није огласио о трансакцији. Аналитичари кажу како би Гленкор од те трансакције могао профитирати због приступа Росњефтовој производњи нафте, док ће се катарски фонд учврстити на позицији једног од највећих инвеститора у једном од највећих светских бизниса.
Извор: Jutarnji.hr