Најновије

Србија једном ногом ступила у НАТО!

Скупштина Србије ратификовала је крајем прошле недеље Споразум о сарадњи са НАТО-ом који између осталог предвиђа слободу кретања и дипломатски имунитет свим припадницима НАТО-а у Србији, али и размену поверљивих информација и опреме са Војском Србије.
Власт заборавила бомбардовање (Фото: Јутјуб)

Власт заборавила бомбардовање (Фото: Јутјуб)

Споразумом, особље НАТО-а ће убудуће бити ослобођено плаћања пореза, царина, ПДВ, моћи ће да без икаквих пореских оптерећења увози опрему и уговара набавку робе, услуга и грађевинске радове. Такође, овим споразумом се успоставља још чвршћа сарадња Србије и НАТО-а, односно Алијансине Организације за подршку и набавку (НСПО) и Агенције за подршку и набавку (НСПА). За саговорнике "Вести" ратификација овог споразума је и посредно одустајање Србије од војне неутралности. Генерал у пензији Радован Радиновић истиче да се Србија формално није одрекла неутралности, али практично је једном ногом ступила у НАТО. - Формално и даље задржавамо неутралност, не морамо да учествујемо у НАТО војним акцијама, али практично је свима јасно шта то значи. Добра ствар у свему јесте што ратификација овог споразума ипак неће погоршати односе са Русијом. Додуше, све док не дозволимо да се на нашој територији изгради и нова НАТО база, уз ону која постоји на Косову - истиче Радиновић. И некадашњи министар спољних послова СРЈ Живадин Јовановић размишља на исти начин, али је далеко оштрији у коментарисању ратификације овог споразума, подсећајући да је Скупштина то учинила непуних месец дана пре него што ће Србија обележити 17 година од када је на њу извршена агресија. - Није морално да некоме ко је рушио твоју земљу, убијао твој народ, користио оружје са осиромашеним уранијумом, сада дајеш повлашћени статус. Србија је на овај начин одступила од своје војне неутралности, односно нарушила њену суштину и дозволила да је НАТО шчепа у свој челични загрљај из кога се никада неће извући - тврди Јовановић и додаје да је кључно питање због чега се званични Београд одлучио на такав корак. - Који је то непосредни, а који дугорочни бенефит који Србија добија давањем повлашћеног третмана само једној великој светској сили, посебно када се зна да и неке од земаља оснивача НАТО-а нису себи приуштиле давање оваквих екстра привилегија - истиче Јовановић и закључује да би се војна неутралност сачувала само у случају када би се слична права и привилегије дали и руској војсци.
Прочитајте још:НИ НА НЕБУ, НИ НА ЗЕМЉИ: НАТО чува Србе на КосметуЈовановић у „зони сумрака“: Шешељ већ двадесет година уништава Србију!
Извор: vesti-online.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА