Најновије

ХОЋЕ ДА БУДУ СТРАНКЕ А НЕЋЕ НА ИЗБОРЕ: Шта покушавају Јеремић и Јанковић?

Ретко која странка је од 2000. године до данас бојкотовала неке, па и локалне изборе, као што ће то учинити Покрет слободних грађана (ПСГ) и Народна странка 24. децембра у пет општина у Србији.

Јеремић и Јанковић (Фото: ЈуТјуб, mc.rs)

Ове две новоформиране политичке организације неће имати своје представнике на изборима у Пећинцима, Мионици, Неготину, Прешеву и Костолцу, и то из истих разлога: најпре што су они, како кажу, нелегитимни, али и због застрашивања и претњи које трпе грађани у овим срединама. И ПСГ и Народна странка су на овај начин, практично, бирачима онемогућили да их подрже, али и да провере како се котирају у местима ван престонице и, на крају крајева, изађу на изборе и боре се, макар их то коштало неуспеха.

Понашање чудно, мотиви дискутабилни

Ако је судити по реакцијама јавности, али и других опозиционих странака, овакво понашање је у најмању руку чудно, а мотиви дискутабилни. За Народну странку довољан разлог за бојкот локалних избора су, како кажу, "незаконитост и нелегитимност". - Избори су нелегитимни јер је у Пећинцима, Мионици и Неготину постојала стабилна већина која је распуштена искључиво из хира, самовоље и политичког маркетинга СНС. Они су и незаконити, јер није испоштован рок од месец дана за формирање нове већине, од када су председници општина приморани да поднесу оставке без разлога - каже Никола Јовановић, потпредседник Народне странке.

Легитимизовање терора

Јовановић такође објашњава да "пристајање на нелегитимне, незаконите изборе и батинаше није рад у корист грађана тих општина". - То је легитимизовање незаконитости терора над њима - наводи он. У ПСГ објашњавају да нису били у могућности да гарантују безбедност својим члановима у општинама у којима су "без икаквог законског разлога расписани избори, само да би СНС резултатом направио утисак пред београдске изборе".

Само "сигурица"

- Сигурни смо да не треба учествовати у недемократским изборима осим, евентуално, ако и уз све злоупотребе власти немамо шансе да остваримо победу или јако добар резултат, и након тога све променимо. Не бавимо се политиком да бисмо прешли цензус и имали неколико одборника без утицаја на одлучивање, а да они дају легитимитет власти. Желимо да променимо начин на који се у Србији живи, а за то је потребна победа без компромиса са садашњом влашћу - кажу за" у ПСГ. Када је реч о подршци опозиционим странкама које ће ипак на те изборе изаћи, у Покрету наводе да их неће подржати због "принципа", односно због тога што сарађују са СНС и Александром Вучићем. - ДС је направила у Пећинцима заједничку листу са ЛСВ Ненада Чанка, која је у коалицији са СНС у Новом Саду, Бачу, Иригу, Алибунару. Наш давно објављен принцип је да не можемо сарађивати са онима који посредно или непосредно сарађују са СНС и Александром Вучићем. Зато не можемо подржати ни листу Шутановац-Чанак, која је њен придружени члан у Војводини - истичу у ПСГ, и наводе да је за њих сваки део Србије подједнако битан, али "где год да се праве такве коалиције, то утиче на политичку сцену у целој земљи". За разлику од Покрета и Народне странке, демократе немају дилему о учешћу на изборима, а не крију ни да немају превише разумевања за колеге из опозиције. - Таман помислиш да више ниста не може да те изненади... Па добро, нама су подједнако важни и они из Мионице, Костолца, Неготина... као и из Београда, Новог Сада, Суботице, Сенте, Врања... Ту је разлика - написао је лидер ДС Драган Шутановац на свом Твитер профилу, додавши да "није питање ко има одборе, ко може да скупи потписе, већ је питање подршке храбрим људима, који већ месец дана воде кампању, иду од куће до куће, обилазе сеоска домаћинства, придобијају мешстане, боре се за своје комшије...". Да би требало да подрже оне који нису одустали сматра и лидер ЛДП Чедомир Јовановић, који је рекао да од Саше Јанковића (ПСГ) и од Вука Јеремића (Народна странка) очекује да позову грађане да подрже ЛДП или ДС.

Изнуђено решење

Међутим, мала је вероватноћа да ће то и учинити јер, како објашњава програмски директор Цесида Бојан Клачар, евидентно је да ни једни ни други не желе да подрже демократе. По његовом виђењу, бојкот је изнуђен потез ових странака јер заправо нису имали превелике шансе да постигну резултат на тим изборима, с обзиром на страначку инфраструктуру, капацитете и ресурсе. - Могли су или да пробају, па да постигну неуспех или слаб резултат или да ураде ово што су урадили и пронађу уверљив разлог због чега су се одлучили за бојкот. На овај начин су купили себи време да стабилизују коалицију са Драганом Ђиласом пред београдске изборе, а избегли су и да подрже ДС - каже Клачар. Међутим, последице овакве одлуке не би требало да буду изненађење када стигну, а сва је прилика да се то дешава. - У случају ПСГ, поред онога што се дешавало у протеклом периоду, ово може бити још један од разлога даљег пада рејтинга, јер је извесно да је он већ дошао. Зато је сарадња са Ђиласом кључна, како би зауставили тај пад - наводи Клачар. Међутим, грађани ових средина, али и они из читаве Србије, овакав потез би можда могли да протумаче као давање предности престоници у односу на на друге градове. - Тада би њихов аргумент могао да буде да су београдски избори важни, да не могу да их прескоче, јер је Београд тренутно једино место где може да се деси реална промена - закључује Клачар. Шта је Јанковићу и Јеремићу поучио лидер Нове странке Зоран  Живковић, прочитајте ОВДЕ. Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Како све то види Вук Јеремић објаснио је у емисији "Уз јутарњу кафу":
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА