РЕЈКЈАВИК - На Исланду влада готово пуна запосленост, друштво је мирољубиво, а држава благостања функционише. Међутим, разочарани у политичаре, Исланђани су спремни да власт повере Пиратској странци. То што ова странка нема довољно искуства не плаши их, а пре свега желе да поруче традиционалним странкама да им је доста политике коју воде и политичког система који негују.
Исланд је у марту 2015. повукао кандидатуру за чланство у Европској унији, али је члан шенгенског простора и Европског економског простора (ЕЕА). Парламентарни избори на Исланду су још далеко - одржаће се на пролеће 2017, али је подршка странци Пирата у истраживањима јавног мњења добила спектакуларне размере. Према резултатима анкете објављенима 28. јануара, ту странку би подржало 41,8% грађана. Овај успон изненађује и саме чланове странке коју је пре нешто више од три године формирала поборница Викиликса (WикиЛеакс) Биргита Јонсдотир како би се борила за унапређење прописа и права у области интернета. Посланица Аста Хелгадотир (25) на питање да ли је та странка спремна да влада искрено одговара са "не". "Али мислим да се треба упустити. Ако добијемо довољно гласова, били бисмо први који су остварили право да формирају владу. То би био наш задатак према бирачима", рекла је он. То што странка која је ушла у парламент 2013. нема довољно искуства не плаши Исланђане, напротив. Они желе, како се чини, да раскрсте са неговањем веза политичара и финансијских кругова које је разоткрило урушавање банкарског сектора 2008. Андреа Гудмундсдотир (54), врхунски кувар, рекла је за АФП да је одустала од подршке традиционалној левици у опозицији, која лоше пролази у истраживањима јавног мњења, и окренула се Пиратској странци. Она жели да пошаље поруку свим традиционалним странкама, "пре свега
Странци независности и Напредној странци" које чине владајућу коалицију десног центра. "Желим да им кажем да нам је доста политике коју воде", рекла је она. Хелга Вала Ејстејнсдотир, 24-огодишња конобарица, сматра да успон Пиратске странке представља "корак у добром правцу". "Убеђена сам да ће странка остварити добре резултате наредне године. Поверила бих им да владају", додала је она. Гледано споља тешко је схватити зашто Исланђани овако размишљају. На Исланду нема оног незадовољства који је у Грчкој довело Сиризу на власт, а левичарском Подемосу омогућио у Шпанији да освоји 20 одсто гласова. Незапосленост је на крају 2015. била невероватних 1,9%, док је куповну моћ оснажио снажан раст плата. Исланд је међу земљама са најмање израженим неједнакостима које је крај финансијског бума их је још више умањио. Дуг очекиван животни век од 83 године резултат је доброг здравственог система. У целини Исланд нема проблема са криминалом тако да је правосуђе могло да се усредсреди на банкаре одговорне за финансијску кризу, од којих је готово 30 и осуђено. Ипак, једна од тема о којој се води полемика, јесте незадовољство грађана због смањења пореза за најбогатије које је потекло од владе десног центра. Пиратска партија сматра да је то резултат елитистичког, нетранспарентног политичког система који се није довољно мењао од проглашења независности 1944. године. На Исланду је у време док је на власти била левица (2009-2013) покренут спектакуларан пројекат доношења новог устава. Грађани су учествовали у изради новог устава, што је омогућило и дозу директне демократије. На референдуму је 66% грађана подржало устав, али је највиши акт остао "заглављен" у парламенту. Парламент "и даље функционише као у 19. веку", каже Хелгадотир. Она је заједно са колегама посланицима Пиратске странке указала на све тешкоће са којима се суочавају посланици који покушавају да заиста контролишу рад владе. У оквиру парламента, Алтинги, омиљене теме Пирата су транспарентност јавног живота, људска права и заштита права појединца на интернету. Њихови предлози у домену економске политике су мање јасни. Стефанија Оскарсдотир, професорка политичких наука на Универзитету Исланда, сматра да ова странка неће моћи дуго да привлачи широк спектар бирача, од екстремне левице до десног центра. Подсетила је да оснивачица Пирата, Биргита Јонсдотир, види странку као странку левице и да је привлачи идеја да фомира изборни савез са странакама левице. Оскарсдотир је указала да ће "такав развој" одвратити неке бираче од Пирата.
Прочитајте још:
Извор: EurActiv.rs