У Јапану је обележена пета годишњица земљотреса и цунамија који су однели више од 18.000 живота. Минут ћутања одржан је тачно у 2:46, у тренутку када је дошло до земљотреса.
У Наторију, ово је практично једино узвишење, брежуљак подигнут пре 96 година како би становници тог приобалног града могли уживати у погледу на море. Пет година након цунамија, постао је место сјећања. Снимци из ваздуха, направљени управо изнад Наторија и емитоване уживо, први су показали размере катастрофе која је погодила Јапан. Управо на том месту 950 особа је изгубило живот, а близу 18.500 је страдало широм Јапана. „Све што је овде остало од збијених кућа тек је понеки темељ. Талас је једноставно збрисао целу четврт. На врхунцу, био је чак два метра виши од уметнутог брежуљка", јавља репортер Алџазире Хери Ферфсет. Тачно у 2:46 окупили су се на брежуљку како би обељежили тренутак кад се земљотрес десио. На удаљености од 150 километара северно, у Рикузентакатиа, друга заједница је на исти начин обележила немили тренутак. „Још су присутни бол и ожиљци. Још је много оних који не успевају кренути испочетка“, рекао је становник Рикузентакате. У државном меморијалном центру у Токију, сличне речи јапанског цара и порука онима који су били присиљени напустити домове због нуклеарне катастрофе у Фукушими. „Улажу се напори да се стање побољша, али срце ми се слама кад помислим на све који се још не могу вратити кући", казао је јапански цар Акихито. Премијер је обећао интензивирање напора везаних за обнову, која увелико траје у бројним областима. Али у великим деловима забрањених зона у Фукушими мало тога се променило.
Борба са контаминацијом се наставља У самом постројењу, сваког дана је 400 нових тона контаминиране воде, коју радници покушавају прерадити. Такаши Ота снабдева раднике у Фукушими. Каже да су радови успорени због недостатка људи спремних да обављају тај посао, иако су услови бољи него у седмицама након катастрофе. „Тада сам највише осећао нервозу. Кад сам дошао у постројење, мислио сам да ће ми раније искуство помоћи, али све вредности и правила која сам следио постали су неважни. Постројење је било попут ратне зоне, а то ме је шокирало", рекао је Такаши Ота, бивши радник у Фукушими. У Наторију, обнова се одвија полако, граде се виши заштитни зидови и подижу уметнута узвишења како би се минимизовала штета од будућих валова. Али ожиљци не нестају. Дан сећања и заједништва може донети делимичну утеху, али је и подсетник на то колико су изгубили пре пет година.
www.youtube.com/watchПрочитајте још:НОВИ РЕГРУТИ РУСКЕ МОРНАРИЦЕ: Ове „бебе“ минирају непријатељска пловила к’о од шалеБОГ ОБАСЈАО АМЕРИКУ: Нађене нетрулежне мошти америчког архиепископа!
Извор: Алџазира