УНИЦЕФ је објавио да трећина сиријске деце зна само за рат, а избегло је 2,4 милиона малишана.
У извештају "Није место за децу" УНИЦЕФ истиче како више од осам милиона деце у Сирији и суседним земљама треба хуманитарну помоћ. Петогодишњи рат у Сирији натерао је 2,4 милиона деце у избеглиштво, многа су страдала, а многа су постала војници, понекад и у узрасту од само седам година, објавио је УНИЦЕФ у понедељак, преносе агенције. „Под опсадом или у тешко доступним подручјима сада живи двоструко више људи него 2013. године. Најмање два милиона оних којима помоћ није доступна су деца, укључујући више од 200.000 у подручјима под опсадом“, упозорава се у извештају. Свако треће сиријско дете рођено је у сукобу и расло је у контексту „насиља, страха, искорењивања“, наводи УНИЦЕФ. Под опсадом је више од 450.000 људи, а многи су умрли прошле године од глади, наводи УН. Упркос прекиду ватре договореном прошли месец, насиље је настављено. Прошле године, према подацима УНИЦЕФ-а, погинуло је 400 деце. Други извештај неколико хуманитарних организација, укључујући и Оксфам, објављен прошлог петка, показује како је, према подацима УН-а, од априла 2014. у Сирији погинуло најмање 50.000 људи. „Нарочито забрињава тренд све чешћег регрутовања деце. Деца говоре како их сукобљене стране активно потсичу да се укључе у рат нудећи им поклоне и 'плате' које се крећу до 400 долара месечно“, наводе из УН-а.
Без школа и лекара
Од 2014. регрутују се и мала деца, понекад узраста од само седам година. Више од половине регрутованих 2015. била су деца млађа од 15 година, наводи УНИЦЕФ. Оружана група Исламска држава Ирак и Левант користи их и као егзекуторе заробљеника, како показују њихови ужасавајући пропагандни видеоснимци. Сукоб је до сада погодио више од 80 посто сиријске деце, односно 8,4 милиона, било да су у Сирији или у егзилу. Од почетка сукоба 15. марта 2011. рођено је 3,7 милиона деце, међу њима 151.000 у избеглиштву ван државе, у Либану, Јордану и Турској. Само у Либану рођено је готово 70.000 сиријске деце. „Половина лекарског особља побегла је из Сирије, а само трећина болница је у функцији. На једног лекара пре је долазило приближно 600 људи, а сада 4.000“, наводи се у извештају. Државе у суседству Сирије примиле су већину од 4,8 милиона избеглица, а Европа тек осмину тог броја, истиче УНИЦЕФ, који процењује да је за помоћ сиријској деци ове године потребно 1,4 милијарде долара, а добио је тек шест посто траженог новца. Други заједнички извештај хуманитарних агенција, назван „Потпиривање ватре“, критикује светске силе, укључујући и Русију, Велику Британију, САД, Француску, Турску, Катар, Саудијску Арабију и Иран због „интензивирања војног ангажмана у Сирији“. „У различитом степену, те државе, које би требале имати кључну улогу у прекидању патњи у Сирији, активно им доприносе“, истиче се.
Прочитајте још:ЕМ КУРДКИЊА, ЕМ НОВИНАР: Турци тврде да је ова жена извршила покољ у АнкариРусија рекла НЕ санкцијама Ирану због ракета
Извор: Алџазира