Генералштаб руске војске предложио је и да се одржи хитан састанак са америчким војним званичницима. Вашингтон се не оглашава.
Слободан Јанковић из Института за међународну политику и привреду каже да одговор на питање зашто је Русија донела овакву одлуку и потпуно преузима надгледање мировног процеса пре свега лежи у чињеници да САД мир претерано не занима.
„Одлука долази упоредо са најавом да би у преговоре и политичку транзицију, уколико до ње дође, требало да се укључе додатне сиријске групе, односно сиријска патриотска опозиција. Поред тога, очигледно је да САД немају неки превелик интерес за успостављање мира у Сирији. Русија на овај начин вероватно врши притисак на Америку да почне да делује у правцу мира. С друге стране, она заправо врши притисак и преко медија и указује на то да Америка не сарађује у пуној мери“, каже Јанковић.
Упитан да ли би оваква одлука на другој страни могла да буде протумачена као повратак на старо и да остави утисак да се повлачење војске није ни десило, Јанковић подсећа на то да повлачење руске војске и није било потпуно, да је и сам Путин најавио да ће из Сирије повући део снага.
„То је био одличан потез, десио се у тренутку када се у Европској унији појачава притисак и изнутра, из света бизниса, на локалне владе да се ублаже санкције, да се крене у сарадњу са Русијом. Русија је на тај начин покушала на светском плану и код јавног мњења на Западу да добије више симпатија. Рекла је, ево, ми смо отишли, завршили смо посао, сада ви извршите притисак на своју владу, доста је санкција, хајде да сарађујемо. Коначно, на тај начин Русија покушава да смањи тензије на релацији Исток—Запад“, каже Јанковић.
Из Генералштаба је такође саопштено да ће се сила примењивати искључиво након добијања доказа да је дошло до систематског кршења примирја од стране оних оружаних група које су прихватиле примирје које је на снази од 22. фебруара на иницијативу Русије и САД.
Прекид борбених дејстава у сиријским провинцијама Алеп, Латакија и Хама у протекла 24 сата је нарушен шест пута, саопштио је Центар за помирење у Сирији.
Непознате наоружане формације које делују у области насеља Кабтан ел Џебел из вишецевних бацача ракета гађали су положаје курдских одреда самоодбране у четврти Башимр у Алепу.
У провинцији Хама отворена је артиљеријска ватра на насеље Итрија. У провинцији Латакија из правца насеља Шамруран, које контролише Слободна сиријска армија, отворена је ватра из минобацача и топова на заселак Шмајсу.
Из правца насеља Туфахије, борци Ахрар ел шама гађали су положаје владине армије у области засеока Кермељ.
Руководиоци Центра за помирење у Сирији и Координационог центра САД у Аману разговарали су о нарушавању примирја у провинцијама Алеп, Латакија, Дамаск и Хама.
Према саопштењу руског центра, у протекла три дана одржано је 17 састанака с лидерима шест политичких партија и покрета у Сирији.
„Ради ширења зоне безбедности у провинцијама Хомс, Хама и Алеп у протекла три дана представници руског центра су одржали 17 састанака с представницима комитета за помирење, лидерима шест политичких партија и покрета“, наведено је у саопштењу које је објављено на сајту Министарства одбране Русије.
Прекид ватре у Сирији на снази је од 27. фебруара. Примирје не важи за ИД, Нусра фронт и друге организације које су Уједињене нације прогласиле неважећим.
Извор: rs.sputniknews.com