Најновије

Руси обелоданили: Наше резерве нафте...

МОСКВА - Доказаних резерви нафте у Русији има довољно за наредних 28 година, али потенцијал руских "гасно-нафтних" басена који још нису у функцији, много је већи.

Нафтно поље у Русији (Фото: rosneft.com)

Министар природних ресурса и екологије Сергеј Донски наводи да резерве нафте износе 14 милијарди тона, као и да се ради о резервама за које се тачно зна где се налазе, колико их има и како се могу експлоатисати.

Ипак, овакве процене не значе да ће нафта неизбежно нестати за 28 година, објашњава Јевгениј Гњиломјодов, директор Центра за перспективне анализе и стратешка истраживања.

Количина доказаних резерви сваке године се мења и у последњих десет година процењене резерве су све веће.

Темпо експлоатације спорији је од повећања процењених резерви. Другим речима, више има откривене нафте него нафте која се експлоатише током године, преноси "Росијскаја газета".

Процењене резерве фосилног горива повећавају се из два разлога - прерачунавањем резерви познатих налазишта, захваљујући новим технологијама, и откривањем нових налазишта, објашњава Константин Соборнов, директор геолошко-минералошких наука, а преноси руски портали.

Према подацима "Статистичког магазина за светску енергију", 2010. године количина доказаних резерви нафте у Русији процењена је на 10,6 милијарди тона, а 2014. године процена је подигнута на 14 милијарди.

У том периоду експлоатисано је 534 милиона тона нафте дневно. Према томе, потенцијал за даљи раст резерви је велики.

У Русији има још, најмање, 29 милијарди тона резерви које се могу експлоатисати, сматра Министарство природних ресурса.

Не постоји јасан одговор на питање колика треба да буде цена нафте да би експлоатација тешко доступних и потребних резерви била рентабилна.

Према оценама стручњака, просечна цена такве нафте је 80 долара за барел. Игор Сечин, директор фирме "Росњефт", највеће нафтне компаније у Русији која припада држави, сматра да је критична цена за таква налазишта 70 долара за барел.

Руски нафташи, захваљујући сарадњи са страним партнерима, поседују потребне технологије за индустријализацију тешко доступних резерви.

Пре или касније потражња за нафтом поново ће бити већа од понуде и цене ће скочити. Тада ће експлоатација такве нафте постати рентабилна, процењују портали. Извор: Независне новине

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА