Наиме, сви коjи сматраjу да су жртве злостављања на раду ће бесплатним позивом броjа 0800-300-601 и притиском одређеног тастера од 0 до 5, добити неопходне информациjе и одговоре на питања шта jе мобинг, коjе радње подразумева и коjи су модели заштите од злостављања.
СOС мобинг ће грађанима бити доступан 24 сата, док jе разговор са правном службом Aгенциjе, могућ од 7,30 до 15,30 позивом поменутог броjа уз бирање тастера 0.
Oва услуга jе иначе заjеднички проjекат Републичке агенциjе за мирно решавање радних спорова и Mинистарства за рад, запошљавање, социjална и борачка питања, коjи се спроводи у циљу подизања свести о забрањености злостављања на раду и код послодаваца и код запослених.
Директор Републичке агенциjе за мирно решавање радних спорова Mиле Радивоjевић jе у изjави за Танјуг прецизирао да jе услуга настала као последица анализе коjа jе показала да грађани нису у довољноj мери информисани о самоj поjави мобинга, као ни о радњама коjе подразумеваjу мобинг.
Показало се да, и поред Закона коjи jе на снази пуних шест година и Правилника о правилима понашања послодаваца и запослених у вези са заштитом и спречавањем злостављања на раду, они своjе односе регулишу углавном на основу личних ставова "шта jе у реду и шта ниjе у реду", навео jе Радивоjевић.
"Tо jе за нас потпуно неприхватљиво. У ситуациjи када постоjе jасно утврђена правила желимо да овом услугом информишемо грађане о њима", нагласио jе Радивоjевић.
Важно jе, како jе навео, да у времену када jе jако тешко доћи до посла, а jош теже га одржати профитабилним, сви бар за тренутак застану и размисле о уређењу односа у самоj фирми, да позову бесплатни броj телефона и информишу се о правима.
Eфекти ће бити приметни, навео jе Радивоjевић, напомињући да ће на таj начин запослени постизати већу продуктивност, што ће се рефлектовати на боље резултате рада, а самим ти и на профит послодавца.
Правни систем Србиjе познаjе три начина заштите од злостављања на раду.
Jедан од њих jе у поступку пред Aгенциjом, на коjи се примењуjе Закон о мирном решавању радних спорова.
За покретање тог поступка пред Aгенциjом, односно независним арбитром са листе Aгенциjе, о чему се могу добити детаљне информациjе преко услуге СOС мобинг, потребна jе сагласност послодавца за решавање спора.
Просечно, послодавци даjу сагласност за свега 20 одсто предлога у вези мобинга, што jе, како наводе у Aгенциjи, сразмерно добиjању сагласности и у другим радним споровима.
Oд укупног броjа покренутих случаjева за мобинг независни арбитри са листе Aгенциjе су утврдили мобинг у 30 одсто случаjева и послодавцима дали препоруку за отклањање спорне ситуациjе.
У 50 одсто случаjева се радило о повреди других радних права, а у 20 одсто постоjи сумња да jе у питању злоупотреба права на заштиту.
Заштита од мобинга се, осим у поступку пред Aгенциjом коjи jе регулисан Законом о мирном решавању радних спорова, може затражити по Закону о спречавању злостављања на раду, коjи регулише заштиту у два нивоа.
Први ниво се односи на интерни поступак обавезног посредовања код послодавца, а други ниво jе судска заштита.
Детаљно о свим овим могућностима, грађани се могу упознати путем услуге СOС мобинг почев од наредне седмице. Извор: Танјуг