Шок је блага реч за оно што се десило у Хрватској после ослобађајуће пресуде Војиславу Шешељу у Хашком трибуналу, а према реакцијама Тужилаштва у Трибуналу, рекло би се и да се ни они не осећају најбоље.
Војислав Шешељ, лидер српских радикала још од 2003. године, када се сâм предао Хашком трибуналу, говорио је да иде у Хаг да победи. И изгледа да је у томе успео. И то усред изборне кампање.
Да ли је Шешељ заиста извојевао победу и да ли ће се то одразити на његов рејтинг у изборној кампањи, и како ће пресуда утицати на односе Београда и Загреба?
Драгомир Анђелковић, политички аналитичар, каже да ово неће драстично утицати на рејтинг СРС-а, али да се може позитивно одразити у некој мери.
„Она циљна група која од самог почетка није веровала да је починио злочине, на све што се дешавало гледала је као на легитимну одбрану српског народа. Они који су грађански оријентисани и којима Хаг нешто значи, неће због овога гласати за Шешеља. Ко је национално оријентисан, Хаг ионако сматра за институцију која није правна већ политичка. Тако да ко је био пре за Шешеља гласаће и сада, и зато мислим да ово неће битно променити његов рејтинг“, верује Анђелковић.
Што се тиче односа Хрватске и Србије, наш саговорник подсећа да су односи већ донекле затегнути.
„Хрвати нас већ нападају за све што мисле да могу, односи не могу да се поремете јер су ионако лоши. Штавише, дугорочно, пресуда би могла и да се промени на боље кад Хрвати схвате да Србија полако престаје да буде џак за боксовање“, верује он.
О утицају пресуде на Тужилаштво Хашког трибунала, адвокат Бранислав Тапушковић каже да, по његовом мишљењу, акценат није на успеху или поразу Тужилаштва, већ на нечему много већем.
„Први пут се дешава да се у једној пресуди из Хашког трибунала да је један општи поглед на узроке догађања деведесетих, а пре свега на право свакога од оних који су били учесници у тим сукобима да се бране. Први пут је споменута баш та реч — да се Срби бране. А до сада је стално било — Срби нападају… Први пут неко помиње у пресуди у образложењу и о томе прича и закључује да су неке акције Срба биле да се бране“, објашњава Тапушковић.
Он је додао и да би пресуда Шешељу могла да буде на неки начин окидач за преиспитивање неких других пресуда које нису биле ослобађајуће за осуђене Србе у Хагу, управо због онога што је изречено у образложењу.
Извор: sputniknews.com