- Као председница Хрватске дубоко сам разочарана и забринута првостепеном пресудом Хашког суда у случају Шешељ. Сасвим је јасно да је ова пресуда, не само противна темељима и сврси Суда, већ је и дубоко штетна за процес успостављања трајног помирења на простору југоисточне Европе – написала је Колинда.
Писма ће, како се наводи, бити прослеђена и свим државама чланицама УН, а у њима Китаровићева моли да се посебна пажња посвети успешном завршетку рада Трибунала, водећи рачуна о темељним разлозима његовог оснивања и посебно о поштовању права жртава.
– Пресуда Шешељу је врло опасан преседан за све друге оружане сукобе у којима се војни циљеви настоје да остваре спровођењем геноцида и етничког чишћења. Ослобађање Шешеља – оснивача националне и верске нетрпељивости, симбола прогона и етничког чишћења у Хрватској, БиХ и Војводини, као и подстрекача стварања “велике Србије” силом и злочинима, потпуно је противно ранијим чињенично-правним налазима меродавних већа Суда.
Китаровићева подсећа како је 13. октобра 2015. тадашњи председник Суда Теодор Мерон СБ упутио писмо у којем извештава о озбиљном пропусту Србије да поштује своје међународне обвезе, а поводом чињенице како она није суду изручила троје својих држављана оптужених због застрашивања и поткупљивања сведока у случају Шешељ.
– Очекујемо не само да Србија у потпуности сарађује с Трибуналом, него и да се престане игнорисати чињеница да се у односу према сведоцима у случају Шешељ поступало на недопуштен начин – закључује хрватска председница.
Први човек радикала Војислав Шешељ, уместо коментара на писмо Китаровићеве, за “Новости” је поновио да ће у петак стићи код ње као што је и обећао. Извор: Телеграф