Пекинг је распоредио 2.000 војника на граници, наводи се у саопштењу информативног центра за људска права и демократију, невладине организације са седиштем у Хонгконгу. Према саопштењу, кинески војници имају задатак да мере радиоактивну емисију у случају да Северна Кореја изведе нуклеарну пробу. Ово није први пут да Кина распоређује трупе дуж границе са Северном Корејом. У јануару, након што је Северна Кореја објавила да је успешно тестирала хидрогенску бомбу, Кина је послала 3.000 војника на границу. Такође, крајем 2013. године, Кина је такође распоредила трупе.
Поред осматрања, остаје да се види шта Пекинг добија од слања трупа. Односи међу дугогодишњим савезницима постали су затегнути 2012. године, када је Ким Џонг Ун преузео власт. Режим Пјонгјанга је наставио да изводи нуклеарне пробе и тестирање могућности балистичких ракета, упркос поновљеним упозорењима из Пекинга. Режим Северне Кореје је у више наврата у последњих неколико месеци тврдио да је угрожен од стране САД и Јужне Кореје. У фебруару, САД и Јужна Кореја почеле су заједничке војне вежбе осмишљене као симулација свеобухватне инвазије на Северну Кореју. Осим тога, САД је послао Б-2 и Б-52 нуклеарне бомбардере у околна подручја.
У одговорима на такве потезе, Северна Кореја је спровела неколико балистичко-ракетних проба и тврдила да су њихови научници успешно усавршили минијатурну нуклеарну бојеву главу - као корак ка спровођењу нуклеарног напада на њихове јужнокорејске суседе. Извор: rs.sputniknews.com