Расположиви подаци, које преносе „Франкфуртске вести“ показују и да је близу 800.000 наших сународника који могу да бирају власт у матици, а широм планете биће отворено 37 бирачких места. Толико ће их имати само једна општина у Београду, што јасно указује на диспропорционалност у масовности са симболичним гласањем дијаспоре.
Највише пријављених је у европским земљама - Немачкој, где ће се гласати на шест места, у Италији на четири, а у Швајцарској на три. У САД ће бити три гласачка пункта, а бирачко место се поново отвара и у Канади, која није гласала на прошлим изборима због одзива који није достигао неопходних 100 гласача.
У Аустралији, где живи приличан број српских држављана, и овога пута се неће гласати због малог одзива, а изненађење је и Аустрија, у којој ће и поред троцифреног броја настањених сународника бити отворено само бирачко место у Бечу.
Мада се помиње да је у расејању скоро четири милиона наших сународника, стручњак за миграције Владимир Гречић за „Вести“ указује да је оних који су или рођени у Србији или имају њено држављанство око милион.
Гречић сматра да је проблем да дијаспора оствари своје бирачко право стечено пре нешто више од деценије велика разуђеност места у којима живи.
- Нажалост наши људи у иностранству не могу да гласају писмом или мејлом, већ само одласком на бирачко место, па је зато врло мали број оних који се одлуче да гласају - указује Гречић.
Избори у бројкама:
50 дана изборне кампање је иза нас
20 изборних листа у трци је за место у парламенту
3.270 кандидата бори се за 250 места у Скупштини
За 120 посланика Скупштине Војводине „трчаће“ 15 листа
250 посланика има Народна скупштина
8.378 бирачких места биће отворено у недељу 24. априла
6.771.497 гласачких листића биће штампано за предстојеће изборе
29 бирачких места у затворима
21 бирачко место на Косову и Метохији
7.000.095 бирача уписано је у Јединствени бирачки списак
140.000 младих први пут ће моћи да гласа 24. априла
1.687 домаћих и 196 страних посматрача акредитовано је за ове изборе.
Извор: Ало