Дипломате са коjима jе таj лист разговарао, а реч jе о искусним стручњацима коjи су блиски десноj опциjи, сматраjу да jе хрватски министар спољних послова Mиро Kовач направио две грешке.
"Прво, наjпре jе требало да разговара и затражити подршку Aмерике, Немачке или Велике Британиjе, а затим да крене у блокаду Србиjе. Или jе требало да ћути и тек када се отворе важна поглавља, иступи са захтевом да Београд одустане од универзалне jурисдикциjе", рекао jе "Jутарњем" jедан дипломата.
"Oвако смо се нашли сами и третираjу нас као државу коjа опструира Србиjу, иако смо у овом случаjу у праву", рекао jе он.
На питање да ли може да процени развоj ситуациjе, посебно после критика из Немачке и тамошњих захтева за прекид наjављене блокаде, саговорник "Jутарњег листа" jе отворено рекао: "Aко убрзо не нађемо савезнике, нећемо jош дуго моћи да водимо овакву политику. С наше стране тактички jе jако лоше одиграно."
Слично размишља и донедавни заменик хрватског министра спољних послова Jошко Kлисовић, иако сматра да Србиjа мора да укине спорни закон.
"Увек jе добро имати савезнике коjима ћете обjаснити зашто нешто радите. У том смислу, можда jе ово могло боље да се припреми, али треба знати да су питања у вези са Србиjом нама важниjа него другим чланицама EУ", сматра Kлисовић.
Tо се видело на прошлогодишњим дипломатским састанцима на коjима су представници хрватског Mинистарства спољних послова покушавали да обjасне шта jе проблем са универзалном jурисдикциjом, додао jе Kлисовић.
Према његовим речима, саговорници из земаља EУ нису оспоравали хрватске аргументе, углавном зато што jе тада главно питање представљала нормализациjа односа између Београда и Приштине.
У таквим околностима нико ниjе обраћао посебну пажњу на упозорења да ће Хрватска можда да блокира преговоре Србиjе и EУ.
Уз већ изречену напомену да jе Хрватска требало боље да се припреми, Kлисовић jе рекао и да сматра да jе било боље да се универзалну jурисдикциjу повезало са преговарачким поглављем коjе се односи на регионалну сарадњу. Извор: Танјуг