Најновије

НОВАЦ И ПОДРШКА: Овако је судијски краљ помагао терористе у Босни

Саудијски краљ Салман, још и пре него што је ступио на престо, финансирао је екстремистичке групе од Балкана до Авганистана. Сада, подршка саудијског режима фундаменталистима се наставља, а питање је шта ће урадити међународна заједница.

Краљ Салман (Фото: XinHua)

Саудијски одговор био је дипломатско игнорисање Барака Обаме приликом посете Ријаду, иако је амерички председник истакао да неће подржати предлог конгреса.
Али ко је заправо краљ Салман и да ли он заиста има везе са екстремистима?
Прошлост актуелног монарха Саудијске Арабије испуњена је подршком екстремистима, која се сада пренебрегава ради политичких интереса. Бивши званичник ЦИА Брус Рајдел истако је да је Салманов режим спонзор муџахедина, односно исламских "светих ратника" који су у Авганистану активни још од 80их, као и босанских муслимана током југословенског рата 90их. У суштини, пре ступања на престо Салман је служио као саудијски финансијер фундаменталиста на страним ратиштима.
Као дугорочни гувернер Ријада, Салман је често био задужен за одржавање реда и мира у краљевској породици. Његов полубрат краљ Халид, који је владао од 1975. до 1982. године, ослањао се на њега за остваривање породичних интереса током авганистанско-совјетског конфликта. Салман је лично подизао донације за финансирање муџахедина.
Рајдел пише: "Салман је имао присну сарадњу са краљевским вехабијским свештенством". Још један оперативац ЦИА који је био стациониран у Пакистану крајем 80их процењује да су приватне саудијске донације крајем 80их прелазиле 20 милиона долара месечно. Осим тога, како пише Рејчел Бронсон у својој књизи "Гушће од нафте: Америчко шкакљиво партнерство са Саудијском Арабијом", Салман је помагао регрутовање бораца за Абдул Расула Сајафа, салафисту који је био ментор и Осаме бин Ладена и Халида Шеика Мухамеда, организатора напада 11. септембра.
Исту улогу, Салман је репризирао у Босни 1992. године, када га је брат краљ Фад задужио да управља Саудијском Високом комисијом за помоћ Босни и Херцеговини (СХЦ). Преко СХЦ-а, Салман је скупљао донације све до 2011., а до 2001. године организација је скупила преко 600 милиона долара, наводно за хуманитарну помоћ и религијске сврхе, међутим многи извештаји су указали да новац служи за куповину оружја, упркос ембаргу УН-а.
Године 2001. НАТО снаге извршиле су рацију објеката СХЦ-а у Сарајеву, где је пронађено право складиште терористичких материјала: фотографије напад 11. септембра пре и после, инструкције како направити лажне легитимације Стејт Дипартмента и мапе на којима су обележени државни објекти у Вашингтону.
Али сарајевска рација није била ни први ни последњи доказ да рад СХЦ-а надалеко излазио из оквира хуманитарне помоћи. Између 1992. и 1995. године, европски званичници разотркили су пут преко 120 милиона долара Салманових донација на приватне банковне рачуне СХЦ-а и Агенције за помоћ трећем свету (ТВРА). Иако је ова организација тврдила да пружа хуманитарну помоћ, западне обавештајне службе процениле су да је ТВРА потрошила највећи део средстава на финансирање оружаних група при босанској влади.
Дезертер ал Каиде који је позван да сведочи пред УН-ом навео је да су Салманове СХЦ и ТВРА да активно пружале помоћ Ал Каиди у Босни, укључујучу такозвану "107-члану борбену јединицу". У изјави везаној за терористичке нападе 11. септембра, навео је да је СХЦ "марљиво учествовао у подршци Ал Каиди у Босни" као и да је ТВРА "финансирала и на друге начине подржавала" борце ове терористичке групе.
Везе СХЦ-а са терористима већ неколико година су под лупом америчких обавештајних служби, али америчка Кризна група Гвантанама чак ју је унела на листу терористичких ентитета. Америчка Обавештајна агенција одбране (ДИА) оптужила је СХЦ и за снабдевање оружјем Мохамеда Фариха Аидида, вође Ал Каиде у Сомалији.
Саудијска подршка исламистима у Авганистану и на Балкану на крају се окренула против Ријада када су се "ветерани џихада" вратили кући где су постали претња саудијском режиму. Како би објаснио нападе исламиста на краљевство, Салман је изјавио да се ради о "нападима које подржавају ционисти чији је циљ да ограниче позив ислама".
Џихадистичка претна Саудијској Арабији, ипак, није окончала Салманову спремност да се удружује са финансијерима екстремиста и проповедницима фундаменталистичке идеологије. У новембру 2002. године, принц Салман био је патрон донаторске гала вечере Међународне организације за помоћ исламу, Ал Харамаин фондације и Светске скпштине муслиманске омладине. Овај догађај и данас је под истрагом Вашингтона. Од 11. септембра, огранци све три организације били су санкционисани због финансирања тероризма.
Салманова улога у помоћи Фондацији Абдулазиз бин Баз такође је контроверзна. Покојни бин Баз био је један од најутицајнијих саудијских проповедника, познат по фундаменталистичком тумачењу ислама. На пример, бин Баз отворено је рекао да су жене које уче са мушкарцима једнаке проституткама.
Акел ал Акил, Саудијац који је под америчким санкцијама од 2004. године због вођења орханизације која је ал Каиди помагала у 13 земаља, био је један од чланова Баз Фондације у време Салманове помоћи. Када је Акил напустио фонданцију, његово место заузео је Аид Абдулах ал Карни који је у једном говору о арапски-израелском конфликту истакао да је "једини пут до победе сечење гркљана и разбијање лобања".
Један од последњих екстремистичких проповедника које је краљ Салман пригрлио јесте Салех ал Магамси који је 2012. изјавио да је "Осама бин Ладен у очима имао више светости и части од Алаха". Саудијски краљ недавно је обављао дужност супервизорског одбора Магамсијевог Медина истраживачког центра. Годину дана после наведеног коментара, Салман је спонзорисао његов културини фестивал. Магамси је такође саветник Салманова два сина.
У најгорем случају Салан је тврдокорни екстремиста, у најбољем он је опортуниста. Како Запад због озбиљног економског интереса не може себи да приушти раскид односа са Саудијском Арабијом, неопходно је бар отворити дијалог о реформама које ће искључити екстремисте из јавног саудијјског живота. Нажалост, Салман не делује као човек спреман на тако нешто.
Извор: Newsweek

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА