Русија и Кина, које су прошле године извадиле 295, односно 490 тона злата, планирају да ојачају сарадњу у области трговине златом, напомиње "Контра магазин".
Русија и Кина заједно остварују скоро четвртину светске производње злата. Ако је уједине, оне би могле имати значајан утицај у погледу стварног злата, насупрот лондонском "папирнатом злату", наглашава аустријски магазин.
У тексту се наглашава да је, у основи, важно злато које стварно постоји, а не некаква обећања на папиру, посебно када стварне резерве злата нису тако велике, како тврде сертификати.
Аутор текста скреће пажњу да Русија и Кина у последње време плански повећавају своје резерве злата.
Међутим, док Пекинг настоји да умањи стварне износе (службени подаци ни приближно не одговарају количини стварних резерви злата), Русија у том погледу ништа не скрива.
Резерве злата руске Централне банке повећане су од 2008. године готово троструко - до 1.762 тоне, тврди аустријски часопис и закључује: Све се то може сматрати "директним нападом" на финансијски центар у Лондону, посебно ако се узме у обзир чињеница да су до сада цене злата одређиване искључиво у британској престоници. Извор: Независне новине
Колумне
Кад руски економиста прочита Николаја Српског: Европско пропадање је давно предсказано
Врху Запада је до мозга дошла проста мудрост: "Када је птица жива, она једе инсекте, али к...
НЕБОЈША КРСТИЋ НАМ СЕ ВРАТИО: Поводом књиге "У знаку неба и крста"
Пише: Владимир Димитријевић
Небојша Јеврић: Молер
На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...
Слободан Антонић: Успон и пад српског бајденизма
На крају је уследио тежак пораз вашингтонске мочваре на изборима 2024. године. "Грађанска ...