Баш због чињенице да су неке од изборних листа биле састављене од више странака долази се до овог броја да ће у Скупштини Србије бити 28 партија. Кад се број мандата које су листе освојилw “разврста” по странкама, резултат је следећи: највише места у парламенту заузеће напредњаци, следе радикали, социјалисти, па чланови Покрета “Доста је било“.
Тим окупљен око Српске напредне странке Александра Вучића освојио је 131 место, али после распоределе мандата по коалиционом споразуму, СНС је добио 98 позиција (37 мање него у одлазећем сазиву), треба имати на уму и то да ће у овим местима СНС две посланичке клупе бити резервисане за припаднике странке ПСС Богољуб Карић – Миланку и Драгомира, који ће и у новом сазиву бити посланици.
Као странке које су чиниле листу “Александар Вучић – Србија побеђује” у парламент улазе и:
– СДПС Расима Љајића / 10 посланика
– ПУПС Милана Кркобабића / 9 (имали су 12)
- Покрет социјалиста Александра Вулина имаће три представника
- СПО Вука Драшковића пао је са четири на три посланика - СНП Ненада Поповића / 3 места Социјалисти Ивице Дачића, који су у савезу са Јединственом Србијом и Зеленима Србије освојили укупно 29 мандата, после поделе “колача” остали су краћи за пет места у односу на одлазећи сазив. Сада ће их бити 20. Са ове изборне листе у посланичке клупе седају и посланици: – Јединствене Србије Драгана Марковића Палме / 6 места – Зелени Србије / 2 – Комунистичка партија Јосип Јошка Броз / једно место. Српска радикална странка Војислава Шешеља враћа се у парламент, а у новом сазиву имаће 22 посланика. Једно од највећих изненађења избора је улазак Доста је било Саше Радуловића, који ће имати 16 мандата. Листа око демократа има 16 мандата, а боје ДС браниће 13 посланика (било их је 14). Са листе Бојана Пајтића у Скупштини Србије биће и: – “Нова” / 1 место – ДСХВ / 1 – ЗзС / 1 Коалиција Двери-ДСС освојила је 13 мандата: – ДСС коју предводи Санда Рашковић Ивић имаће шест места – Двери Бошка Обрадовића / 7 места Тим окупљен око Борис Тадића поделио је 13 мандата: - СДС / 5 – ЛДП / 4 – ЛСВ / 4 Од мањина, представнике ће имати мађарски СВМ – четири позиције (имали су шест), бошњачки СДА (2), БДЗС Муамера Зукорлића (2), док ће по једну столицу заузети албански ПДД и словачка Зелена странка. Подсећамо за оснивање посланичког клуба потребно је пет посланика. С обзиром на то да има много партија које су добиле мање места, мораће да се удружују како би оформили скупштински тим. Ко оснује клуб, добија скупштинске просторије и више времена током полемике. Извор: Телеграф