Министар правде Мајк Гоув навео је да би европска породица ускоро могла да се прошири за још пет чланица - Турску, Србију, Макеедонију, Црну Гору и Албанију и да те земље са собом "доносе бројне проблеме", као и да отварају многа питања над којима би Британци морали да се замисле.
"Британија ће морати да отвори своја врата за још 88 милиона људи из Турске и са Балкана уколико одлучи да остане у ЕУ. А шта би још имиграције из ЕУ значило за Британију? Колико би нам још кућа било потребно, колико би још зелених површина морало да оде? Можемо ли да сачувамо послове и осигурамо будућност за наше грађане и њихов стандард, ако 88 милиона људи из сиромашнијих нација добију право да живе и раде овде", упитао је Гоув у ауторском тексту у листу "Дејли мејл".
Како је навео, када у ЕУ стигну Албанија, Србија, Црна Гора, Македонија и Турска још 88 милиона ће имати права на лечење, а њихова деца на школовање у Британији.
"Чак и они који имају посао у Албанији имају приходе седам пута мање од британских. У Србији је то петина", наводи Гоув.
Гоув је рекао да би нови прописи о минималним платама за раднике у Британији зато представљали "неодољив позив за имигранте".
"Зашто да не дођу чим буду могли? Ова забрињавајућа питања нису ни почела да добијају одговоре. И то нису једини проблеми које са собом носи омогућавање овим земљама да уђу у ЕУ", навео је Гоув.
Гоув је истакао да се све ове земље приближавају ЕУ, упркос томе што многи тврде да су још далеко, а на том путу им новчано помаже Британија.
"Иовако гломазна група од 28 ће постати гомилетина од 33 (чланице). Британија не само да то подржава, већ то и плаћа у милијардама", навео је Гоув.
Он је рекао да су они који су упозоравали на прилив људи из Румуније и Бугарске били у праву и да су неправедно оптуживани за "запаљиву реторику".
"Сада је пред нама три пута више људи, који ће имати права да се доселе у Британију. То просто не може бити исправно", навео је Гоув.
Британски министар је навео да је једини начин да Британија не пристане на 'Албанску опцију' излазак из ЕУ.
"Једини начин да зауставимо укидање наших граница јесте да повратимо контролу и напустимо Европску унију. Ако у јуну изгласамо излазак, онда ћемо повратити контролу над новцем који дајемо Бриселу и контролу над тиме ко може да уђе у нашу земљу", навео је Гоув.
Гоув, члан Конзервативне партије Дејвида Камерона, подсетио је на речи министарке унутрашњих послова Терезе Меј, која је рекла да је проширење погрешна политика ЕУ и да са новим чланицама доноси и озбиљне безбедносне проблеме. Како је рекао, то има везе и са крвавим распадом Југославије
Тереза Меј је поставила и питање да ли је "заиста у интересу Британије" да, између осталих, пусти Србију у ЕУ.
Говор британске министарке, такође из редова конзервативаца, није привукао много пажње у Србији, јер је објављен у дану након избора.
Ипак, британски политички аналитичар и стручњак за Балкан Џејмс Кер-Линдзи навео је на Твитеру да је тај говор "велика вест" и да Тереза Меј најављује да би Британци могли да блокирају улазак Турске и балканских земаља у ЕУ.
Грађани Велике Британије изјасниће се да ли желе да остану или не у Европској унији на референдуму 23. јуна. Извор: Б92
Ишћенко: За преостале Украјинце је најбоље да Украјина што пре престане да постоји као држава
Украјини ће најлакше бити 2025. године. Раније је мало тога зависило од ње, а сада ни њена...