Посебно су се позабавили периодима и путевима насељавања две Америке, односно - њиховом генетском анализом, и дошли до необоривих сазнања да је европска колонизација довела да суштинског губитка „претколумбоских наследних линија“.
Своја открића објавили су у научном часопису Science Advances и наглашавају да су у узорцима ДНК, узетим из мумија и остатака древних људи, пронашли најмање 84 наследне линије и да су утврдили да су се те линије пре око 500 година укрстиле. Али, вођа истраживања - Бастијен Љамас, са универзитета аустралијског града Аделаида - указује:
„Када су стигли Европљани - неке од домородачких етничких група биле су потпуно уништене“.
Коментаришући истраживање Љамаса и његових колега, Washington Post је објавио: „Међу данашњим људима, по свему судећи, нема носилаца древне ДНК до које су у истраживањима дошли научници под Љамасовим руководством. То, наравно, не значи да је целокупно доколумбовско ДНК-наслеђе потпуно уништено. Јер, могле су опстати друге линије до којих они нису дошли у свом истраживању“.
Исти лист изражава наду: да су у ДНК америчких домородаца, до којих Љамас и остали још нису стигли, могле опстати неке од 84 линије које су они идентификовали.
Washington Post ипак признаје да су аустралијски научници потврдили да је током колонизације дошло „високог нивоа изумирања домородачког становништва Америке“.
Љамас и његове колеге, иначе, тврде да је Америка тако насељена што је мања група људи - идући уз обале - пре око 16.000 година стигла у Америку, одвојивши се од становништва Источног Сибира.
Извор: fakti.org