"Овиме је број потврђених Кеплерових планета готово двоструко већи", изјавила је Елен Стофан из НАСА и додала како им то даје нову наду да ће близу звезде сличне Сунцу пронаћи другу Земљу. Телескоп Кеплер иначе планете открива тако што проучава мале промене у свјетлости које се догоде кад испред далеких звезда прође планета - баш као што је то било у понедељак кад смо посматрали транзит Меркура.
Међу овим огромним бројем планета њих готово 550 би могле бити стеновите попут Земље, док стотину планета величином и одговара нашем Земљи. Но, оно што је још занимљивије је да их је девет унутар зоне у којој је могућ живот - односно температуре би могле бити такве да вода остане у текућем стању. Тако је сада број таквих познатих планета скочио укупно на 21.
"Захваљујући телескопу Кеплер и истраживачкој науци сада знамо да у свемиру вероватно има више планета од звезда", рекао је Пол Херц из НАСА и додао да та спознаја од круцијалног значаја за будуће мисије које су потребне да би открили јесмо ли сами у свемиру.
Свемирска опсерваторија Кеплер, која је лансирана 2009. године скенира 150.000 звезда трагајући за знацима тела у орбити, нарочито оних који би могли да подрже живот.
"Од скоро 5.000 потенцијалних планета пронадјених до данас, сада је проверено више од 3.200 а 2.325 њих је отривено помоћу Кеплера", навела је НАСА у саопштењу. Извор: Танјуг
Ишћенко: За преостале Украјинце је најбоље да Украјина што пре престане да постоји као држава
Украјини ће најлакше бити 2025. године. Раније је мало тога зависило од ње, а сада ни њена...