Најновије

ТАЧКА КЉУЧАЊА: Ратне игре на границама Русије

Војске Сједињених Држава и Русије претходних дана биле су и те како ангажоване у вежбама на истоку Европе.

Са вежби НАТО ударних јединица за брзо реаговање (Фото: ЈуТјуб принтскрин)

Русија је оптужила Американце да вежбама близу њених граница дестабилизију регион, окрећу европске државе против Руса и провоцирају Кремљ, док Американци негирају оптужбе и лопту упорно пребацују у руско двориште. Буквално. Распоређивање трупа, стратешко позиционирање оружја, подршка одређеним земљама, подсећа на партију друштвене игре Ризико, која има само један циљ - потпуну надмоћ над противником. Американци су, заједно са Британцима, одржали војну вежбу у Грузији, чији је циљ био "обука грузијских војника за учешће у НАТО снагама за брзо реаговање". У вежбама које ће трајати две недеље учествује 1.300 војника. Русија је ову вежбу окарактерисала као провокацију која изазива дестабилизацију читавог региона. Кремљ тврди да у питању није "обична војна вежба", а свој став су образложили чињеницом да су "САД довукле тенкове абрамс у Грузију, што није био случај прошле године, када су прве такве вежбе изведене".
Додатно негодовање званичне Москве изазвало је америчко постројење противракетне одбране стационирано у Румунији, које је постало оперативно. Бес Русије додатно изазива чињеница да се постројење налази у бази коју је некада изградио СССР, близу села Девеселу, око 180 километара од Букурешта. Иако се Американци бране тврдњом да је штит изграђен како би се спречила претња која долази из Ирана, Кремљ тврди да је постројење вредно 800 милиона долара уперено против Русије. "Стварање европског и глобалног ракетног одбрамбеног штита има негативан утицај на стратешке стабилности", изјавио је Михаил Уљанов, шеф Одељења руског Министарства спољних послова за пролиферацију и контролу наоружања. Уљанов је нагласио да активирање штита нема за циљ само да неутралише руско офанзивно наоружање - оптужба коју Пентагон категорички одбацује - већ да Девесалу може бити опремљен и офанзивним крстарећим ракетама.
"Наши директни интереси и интереси наше националне безбедности су погођени овом одлуком", рекао је руски званичник. Огласио се и Дмитри Пексов, портпарол Кремља, који је нагласио да је председник Владимир Путин више пута постављао питање против кога је тај штит усмерен.
"Без сумње, распоређивање противракетног система је претња по безбедност Руске Федерације. Биће предузете мере да се осигура неопходан ниво безбедности земље", изјавио је Песков. Упоредо са овим провокативним дејствима САД, Русија је покренула војну вежбу у Придњестровљу, отцепљеној области између Молдавије и Украјине.
У вежбама, које ће трајати до 19. маја, учествоваће 400 војника, а циљ је "провера борбене спремности и обука". Како је нагласио командант Дмитриј Зеленков, вежбе су "стриктно одбрамбеног карактера". "Нећемо деловати офанзивно. Учимо да се супротставимо непријатељу у случају ескалације сукоба у зонама безбедности", поручио је Зеленков.
Ако је судећи по изјавама, активностима и све само не пријатељском атмосфером између две супер-силе, стиче се утисак да је довољна једна варница и да свет какав познајемо нестане у трену. Извор: Блиц/Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА