Активирање америчког антиракетног штита, у Србији суседној Румунији, додатно је заоштрило односе Москве и Вашингтона. Генерални секретар НАТО Јанс Столтенберг у четвртак је на свечаности поводом почетка деловања новог система, код села Девеселу, на југозападу Румуније, око 180 километара од Букурешта, 196 километара од Београда, а свега 140 километара од српске границе, уверавао Русију да систем ни на који начин не слаби њену нуклеарну одбрану. Објашњавао је да "пресретача има премало, налазе се превише јужно или превише близу Русије да би могли да пресретну руске интерконтиненталне балистичке ракете". Он је додао да су пресретачи направљени ради заштите од "потенцијалних претњи напада ракетама кратког и дугог домета изван евроазијског региона". Одговор Москве на амерички штит у зони некадашњег руског утицаја, био је оштар. Портпарол руског председника Дмитриј Песков је рекао да "питање није да ли ће мере бити предузете или не", него да се "мере предузимају како би се безбедност Русије одржала на неопходном нивоу":
- Од самог почетка смо говорили да размештање противракетне одбране представља претњу Русији... У почетку су постојала дугачка објашњења о потенцијалној ракетној претњи из Ирана. Сада знамо да се ситуација у вези с Ираном драстично променила - рекао је Песков. Председник комитета руске Думе за одбрану, бивши командант Црноморске флоте адмирал Владимир Комоједов најавио је да ће његова земља ојачати системе противракетне одбране пре рока.
Румунски председник, немац Клаус Јоханис истиче да његова земља жели "трајно присуство" НАТО у Црном мору, у складу са међународним конвенцијама. Позвао је на повећану безбедност чланица НАТО на југу и истоку које се граниче са Русијом и Блиском истоком: - Важно је да савезничке снаге обезбеде кредибилно присуство на источном крилу, како би се успоставила равнотежа на јужном и источном крилу - рекао је Јоханис, после састанка са Столтенбергом у Букурешту.
Шеф НАТО је додао да је Москва једнострано прекинула преговоре о ракетној одбрани 2013. године, али да ће НАТО наставити да укључује Москву у дијалог тамо где је то могуће: - У време тензија, још је важније држати канале комуникација отвореним - казао је Столтенберг. У међувремену, пољски и амерички званичници се спремају да у петак прогласе почетак изградње сличног постројења, код пољског села Реџикова, у близини Балтичког мора.
У анкети за пољски лист "Ђеник газета правна" скоро половина Пољака сматра да Русија представља претњу за безбедност Пољске, а 43 одсто их је убеђено да ће избити рат између Русије и Пољске, или Русије и неке друге државе. Пољаци траже да се обнови војни рок за пољске младиће. Такође, сматрају и да треба да их брани САД или НАТО, пошто 52 одсто њих одбија повећање фондова за војску. Пољска армија 17. је на свету, док је Руска на другом месту.
Извор: Новости