"Ми ћемо дати сву подршку да већ за годину или две постоји српска црква и да, на тај начин, наставимо дугогодишњу традицију", поручио је Дачић.
Он је истакао да се још води истрага о узроку пожара у тој цркви, и поручио да ће српска заједница инсистирати на установљењу потпуне истине о томе шта се догодило.
"Поред новца, који ће се вероватно добити до осигуравајућих кућа, ми ћемо путем дипломатских канала инсистирати и тражити од града Њујорка да помогне у реконструкцији, односно изградњи нове цркве, пошто ова зграда спада у културно добро, старо више од једног века", рекао је Дачић.
Обнова цркве, оценио је Дачић, изузетно је значајна за српску заједницу, која живи у Њујорку, као и "за наше заједништво и српски дух".
Истакавши да је током своје посете уочио "чрвст заједнички дух и решеност да се црква обнови", Дачић је позвао институције, грађане и српска удружења широм света да покажу солидарност како би се то и догодило да се црква што пре обнови.
Старешина цркве Светог Саве Ђокан Мајсторовић истакао је да су након пожара, добили пуно подршке од "свих људи добре воље", као и од других хришћанских цркви, највише Протестантске и Римокатоличке цркве, које су понудиле своје просторе за обављање недељних служби.
"Ово нас је окупило и охрабрило. Српска заједница се пробудила и подигла веома одговорно и озбиљно како би сачувала своју цркву", оценио је Мајсторовић.
Он је додао да очекује и од града Њујорка и државе Њујорк да пружи помоћ јер је, како је оценио, реч о "огромном пројекту" и захвалио се
шефу српске дипломатије што је нашао времена да посети цркву Свети Сава.
Председник црквеног изврсног одбора цркве Светог Саве Ненад Милинковић захвалио се Дачићу, српској држави, граду Њујорку и припадницима других верских заједница, нарочито епископалцима и протестантима, на пруженој помоћи.
Он је додао да парохијани те цркве дају једни другима "снагу и континуитет да ће издржати" и додао да је "убеђен да ће српска заједница" истрајати и да ће црква бити обновљена. Погледајте ОВДЕ, Дачић има прилику да изнесе примедбе на овај извештај Бан Ки-муна. Извор: Танјуг