Ђукановић је у интервјуу за подгорички радио Антена М рекао да је Црна Гора у протеклој деценији посала стабилнија, модернија, економски развијенија држава.
Црна Гора је, каже премијер, боље место за живот данас него што је то била пре 21. маја 2006.
- Стабилнија је, модернија, али и институционално и економски развијенија. По тим параметрима предњачимо у односу на остале земље Западног Балкана - рекао је Ђукановић.
Навео је да је у протеклих 10 година БДП повећан 70 одсто, да је запослених је 40.000 више, просечна зарада повећана је 70 одсто, а пензија 100 одсто.
Неки, међутим, указао је црногорски премијер, данас виде Црну Гору као земљу са високим степеном криминала и корупције и бројним мафијашким клановима.
Ђукановић каже да зна за такве приговоре, али истиче и да смо таква земља, како нас критичари описују, не би били у предворју НАТО-а и на успешном европском путу.
- Да у Црној Гори има свега тога, нема никакве сумње. Нико није слеп да то не види или да прећути. Али не постоји држава у којој нема тога свега, па и у овим најразвијенијим. Битно је да се данас успешније носимо с тим проблемима него пре 10 година - рекао је Ђукановић, ренели су подгорички медији.
Не мали је број оних којима није по вољи начин на који функционишу институције, приметио је ремијер.
- Далеко сам од помисли да црногорске институције идеално функционишу или чак близу идеалног. Међутим, данашњи институционални систем је много разуђенији, богатији и ефикаснији него што је био прије 10 година и због тога сам охрабрен - казао је.
Грађанима Црне Горе, 10 година након обнове незавиности, потребан је историјски компромис, рекао је и додао да је превазилажење друштвене подељености највећи изазов у наредном периоду.
Консезус би требало градити на основу, како се премијер изразио, најмањег заједничког именитеља.
- Треба постићи сагласност око неколико питања. Прво, Црна Гора је независна и то је неупитно. Друго, треба да развијамо демократију, а треће да користимо неискоришћене ресурсе - истакао је он.
Стање у Црногорској цркви, ЦАНУ, ДАНУ, ПЕН-у, многи виде као доказ да се деценија независности могла боље искористити, кад су посреди идентитетска питања.
Додаје да се понекад превише очекује од државе, да влада решава све проблеме. Националне институције би, истиче, требало да буду креативније.
Улагали у противнике независности
Упитан да ли је држава више чинила противницима независности, Ђукановић одговора да је данас видљиво да је такав потез био добар.
- Подсетићу да смо у ноћи референдума страховали да ли ће 45 одсто противника независности, врло хомогених и острашћених, бити у стању да дестабилизује Црну Гору. Данас тврдим да имамо бару од десетак одсто оних који желе да ваниституционално делују и руше Црну Гору. За мене је то успех и резултат је политичког инвестирања према том делу јавности - казао је Ђукановић. Извор: Танјуг