"Очекујемо да ће Савет Европе наставити да доследно поштује овој принципијелни став", рекао је Дачић, обраћајући се учесницима 126. министарског састанка Савета Европе.
Дачић је указао да је неспорно да се Европа налази на великом испиту толеранције и солидарности на више поља, и да без једног и другог тешко може превазићи све тешкоће са којима се суочава.
"У том духу, подсећам вас на конструктивност коју је Србија демонстрирала прихвативши интеракцију Савета Европе са привременим институцијама самоуправе на КиМ у њиховом функционалном капацитету."
Према његовим речима, виши циљ у овом случају представља наша увереност да активности Савета Европе на КиМ треба да буду настављене ради ефикасне примене принципа и стандарда у домену демократије, заштите људских и мањинских права, владавине права и заштите културног наслеђа.
Дачић је такође оценио да је актуелна мигрантска криза изазов без преседана за Европу и својеврстан тест политичке солидарности и очувања стабилности.
Он је подсетио да је Србија једна од земаља која је била и остаје на удару великог таласа миграната.
"То представља велико оптерећење за нашу земљу, која иначе има велика и болна искуства са избеглицама и интерно расељеним лицима", поручио је Дачић.
Како је нагласио, мигрантска криза захтева одлучан и пре свега јединствен и координисан одговор свих европских држава.
"У Србији улажемо велике напоре како бисмо овај проблем решавали на најхуманији начин, уз одговарајући прихват, привремени смештај и приступ информацијама о процедури азила", рекао је министар.
Он је дода да се посебна пажња посвећује рањивим групама, нарочито деци, уз настојање да они буду заштићени од злоупотребе и потенцијалних опасности организованог криминала, као и да им се пружи психо-социјалну подршку у сарадњи са УНИЦЕФ-ом и Данским саветом за избеглице.
Коментаришући Трећи извештај генералног секретара Савета Европе о стању демократије, људских права и владавине права о изазовима са којима је Европа данас суочена, Дачић је рекао да да Србија дели заједничку забринутост у вези са проблемима који су препознати у том извештају.
"Тероризам, мигрантска криза, нестабилност и сукоби у појединим деловима нашег континента, као и економска криза, представљају својеврсну претњу основним вредностима које Савет Европе настоји да заштити. По нашем дубоком уверењу, једини ефикасан одговор је у заједничком ангажовању свих чланица", истакао је он.
Према Дачићевим речима, активности Савета Европе у сузбијању тероризма, на дугорочном плану, могу бити успешне, јер су фокусиране на корене и генераторе овог глобалног зла.
Правни оквири, образовање, интернет и друге важне области, треба да буду сфере у којима би државе чланице требало одлучно да инкорпорирају и ојачају стандарде Савета Европе, а које ће још одлучније примењивати.
"Сматрамо да Савет Европе поседује инструменте и капацитете да, у складу са својим мандатом, допринесе решавању проблема у кризним подручјима, кроз ангажовање на плану очувања демократије, заштите људских и мањинских права и владавине права, у домену уставних и законодавних реформи у правосуђу, као и у борби против корупције", истиче Дачић.
Српски министар је такође указао да би свако ангажовање Савета Европе у политички нестабилним или кризним ситуацијама у основи требало да почива на консензусу свих држава чланица. Извор: Танјуг