Тако је барем оценио лист „Политико“ који је рангирао земље чланице ЕУ и земље кандидате за прикључивање на основу утицаја државних лидера и амбасадора у Бриселу.
У први план стављена је ефикасност националних лидера и њихова сарадња са својим амбасадором у ЕУ.
Државе су рангиране и по укупном учинку, те да ли се њихов имиџ креће у позитивном, негативном или неутралном смеру на основу вероватних догађаја у наредним месецима.
Србија се изненађујуће нашла у горњем делу табеле, а премијер Вучић оцењен је као најутицајнији државник у региону. Ипак, Јелена Милић из Центра за евроатлантске студије каже за „Блиц“ да је „непријатно изненађена“ том листом.
- Пореди се утицај људи који поштују правила игре и оних који их активно подривају. Утицајан је онај који одржава стандард попут Норвешке и Француске - каже Милићева.
Она даље критикује и ранг српског премијера.
- Вучић је на тој листи опасан знак јер се легитимизује његова путиновска реторика и уцењивачки потенцијал. И Хитлер и Пол Пот и Стаљин су били утицајни. Могу да се раниграју једино ако играју у истој лиги. Питала бих новинаре листа „Политико“ шта они мисле о украјинском сценарију и нека питају Вучића шта он тачно мисли - додаје Милић.
За разлику од ње, Метју Карничниг, спољнополитички кореспондент листа „Политико“ раније је рекао да је Ангела Меркел и остале државе ЕУ највише цене лидере и земље које обезбеђују мир и стабилност у својим регионима.
- Вучић се позиционирао као човек с којим се може сарађивати. Због тога има тако добар однос са Ангелом Меркел - каже Карничниг.
Полазна премиса за рангирање била је све већи значај Самита лидера и састанака амбасадора који припремају скупове и одржавају дипломатију између сусрета министара.
Ипак, тако висок рејтинг лидера ставља додатни терет на амбасадоре (познате као „стални представници“) да одрже корак своје државе и сачувају позитиван имиџ.
У листу су поред држава чланица укључене и земље кандидати за приступање ЕУ па је тако, Турска заузела високу 5. позицију по моћи и утицају, одмах иза „велике четворке“, упркос лошем имиџу и сталним критикама за кршење људских права и слобода у земљи.
Србија је на листи заузела високо 19. место будући да није чланица ЕУ. Ипак, и поред тога нашла се далеко испред чланица попут Хрватске, Словеније, Румуније, Бугарске, Португалије... Како описују, српски премијер Александар Вучић показао се као неко са ким Брисел „може да послује“. Такође је наведено да би у наредном периоду Хрватска могла да буде камен спотицања у даљим преговорима о прикључивању. Извор: Блиц
Кад руски економиста прочита Николаја Српског: Европско пропадање је давно предсказано
Врху Запада је до мозга дошла проста мудрост: "Када је птица жива, она једе инсекте, али к...