Најновије

Научници тврде: Слободна воља је илузија

Најновије научно истраживање показало је да могућност избора заправо може да представља начин на који мозак себе заварава, највероватније је то илузија коју ствара наш мозак.

Свесни избори нису могући (Фото: Pixabay)

Људи су убеђени да током живота чине свесне изборе, али се врло лако може десити да је постојање доступних опција нешто у шта верујемо онда након што смо донели "одлуку", пише Индепендент.

Ова идеја тестирана је тако што су научници навели учеснике у експерименту да верују да су начинили избор пре него што су последице те одлуке могле да се уоче. Учесници су поверовали да се радило о доношењу одлуке путем слободне воље, иако је то заправо у тој ситуацији било немогуће.

Психолози Ден Вегнер у Талија Витли први пут су могућност постојања овог феномена уочили пре 20 година. Они су указали на то да је жеља код људи да нешто ураде стварна, али да уопште не мора да постоји веза између онога што желимо и што радимо.

Нова студија заснована је управо на овом концепту. Према њој, мозак мења историју након што смо учинили избор, мењајући нашу меморију тако да верујемо да смо нешто желели да урадимо пре него што се то догодило.

У студији коју су спровели Адам Бер и Пол Блум са Универзитета Принстон, испитаницима је на монитору компјутера показано пет белих кругова. Речено им је да одаберу један од њих, пре него што би један постао црвен.

Статистички посматрано, људи би требало да одаберу прави круг једном у пет пута. Међутим, према резултатима које су пријавили, они су уместо у 20 одсто случајева погађали који је прави круг у више од 30 одсто случајева.

Научници наводе да су учесници у својим главама несвесно мењали редослед догађаја како би испало да су успели да одаберу прави круг, иако то током тестирања нису учинили.

Идеја о слободној вољи, наводе научници, вероватно је настала из жеље људи да имају контролу над својим животима, а они који чине недела буду кажњени за то.

Ипак, стручњаци истичу да се илузија избора односи претежно на случајеве где се одлуке доносе брзо и без много размишљања.

- Шта год да је истина, наше истраживање, баш као и велики број других студија, указује на то да чак и наша најчвршћа веровања у вези са нашим искуством заправо могу да буду погрешна - закључио је тим.

Истраживање је објављено у магазину "Psychological Science". Извор: Информер

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА