Како показује статистика, просечна потрошачка корпа у фебруару је износила чак 67.150 динара, што је за 294 динара више него претходног месеца. С друге стране, просечна зарада била је далеко нижа и износила је 44.450 динара. Тако је само за покривање просечне потрошачке корпе неопходна 1,5 плата.
Поскупела је и минимална потрошачка корпа у фебруару, и то за 135 динара у односу на јануарску и износила је 35.037, те они са минималним зарадама од 20.328 динара нису били у стању да је подмире.
Да су нам зараде катастрофално мале, оцењује и економиста Млађен Ковачевић.
- Статистика јасно показује да су нам зараде заиста бедне и да не могу да покрију ни најосновније трошкове живота. Питање је како људи уопште преживљавају у таквим условима - истиче Ковачевић.
Како сматра, највећим делом нашим грађанима помажу рођаци из иностранства, али и они са села.
- Много породица има везе са селима, па се тако сналазе и од родбине са села снабдевају поврћем и воћем и месом. Људи се сналазе како знају и умеју да би преживели. Јер, ако би морали да живе искључиво од плате или пензије, не би могли. Зато и није чудно што многе породице не могу да исплаћују своје обавезе, па их тако све више не плаћа кредите, струју, порез - закључује Ковачевић.
Има и градова изнад просека
Куповну моћ изнад просека Републике у фебруару су имали Београд, Смедерево, Шабац, Панчево и Нови Сад. У свим осталим градовима који се статистички прате просечна месечна нето зарада покрила је минималну потрошачку корпу, али није била довољна за покриће просечне потрошачке корпе.
Извор: Alo.rs