"Посматрамо нагомилавање америчких и НАТО снага на руској граници већ око месец дана", рекао је Коен и додао да никада није виђено толико нагомилавање војске на руској граници, па чак ни за време инвазије на Совјетски савез 1941. године. Коен напомиње да је Русија оправдано забринута због стратегије и потеза Алијансе. Подсећајући на постављање ракетног штита у месту Девеселу у Румунији и најаву отварања још једног таквог постројења у Пољској, због чега је Москва оштро реаговала, Коен упозорава да би се овај штит могао користити и у друге сврхе, а не само дефанзивне, као што то упорно тврди НАТО. "Све може да се користи за напад. Лаже вас онај ко каже другачије", нагласио је.
Руски званичници и стручњаци такође преиспитују да ли је рационално правити штит који ће наводно штитити Запад од иранских балистичких пројектила, иако Техеран уопште не представља претњу ни по једног суседа. "Иран није права мета. Већина одбрамбених штитова је уперено ка Русији", напоменуо је аналитичар. Професор Коен је још раније упозоравао да је политика Вашингтона према Русији прави разлог скорашњег захлађења односа између ове две светске силе. Он сматра да овај тренд постаје све опаснији.
"Да ли се крећемо ка правом рату са Русијом? Ако су заиста спремни да уђу у рат са Русијом, онда су стварно луди. Просто је немогуће да у случају рата са Русијом на руској граници не би дошло до примене нуклеарног оружја", закључио је професор Коен.
Извор: globalresearch.com/webtribune.rs/Правда