- Војници ИД су лаке мете и лако их је убијати. Они су фанатици и спремни су жртвовати властите животе у самоубилачким нападима. Но, прави стројеви за убијање су Асадови војници. Они су професионалци, казала је Џоана.
Џоана сада живи у Копенхагену и студира филозофију и политику. Када ју питају зашто је напустила сигурност свога дома и отишла у тако опасну авантуру она одговара: 'То сам учинила да станем у одбрану основних људских права'.
Шок је доживела већ прве ноћи на фронту када је пред њеним очима убијен саборац који је стигао из Шведске.
- Погодио га је снајпер између очију, био је то стравичан призор, испричала је Џоана.
Најпотресније искуство доживела је приликом ослобађања села поред Мосула где су у напуштеној кући пронашли децу која су била заробљена и сексуално искориштавана.
- Тамо су тукли девојчице, најстарија је имала 16 година. Једна је имала само 11 година и била је трудна. Носила је близанце. На крају је умрла у болници. Сећам се да је доктор неутешно плакао, испричала је Џоана.
- Курди се тамо боре за демократију. Мислим да је то вредно борбе и не би ми било жао да сам због тог циља тамо погинула, прича Џоана, али у разговору за Вајс признала је да је тек прве ноћи схватилашта је заправо чека и колико је све то опасно.
- Ипак нисам пожелела да сам код куће, рекла је и додала како иако је сада код куће мислима је увек уз оне које је оставила иза себе.
- Умрла бих за своја уверења и за демократију, за женска права. Међутим, када сам се вратила кући одузет ми је пасош. На тај начин Данска спречава младе да одлазе у Сирији и тамо се боре. Разочарана сам у своју домовину и у оне због којих сам се одлучила да одем у рат, закључила је Џоана.
Извор: Jutarnji.hr