Најновије

ХОФЕР НЕ МЕЊА КУРС: Косово је Србија!

БЕЧ - Дуго ће Норберт Хофер, потпредседник Слободарске партије Аустрије, памтити недељу, 22. мај, други круг председничких избора. На спавање је тог дана отишао као лидер у трци за председника Аустрије, са готово два одсто више освојених гласова од противкандидата Александра ван дер Белена. Сутрадан је стигло 750.000 гласова послатих поштом и Хофер је поражен. Интервју Норберта Хофера за "Курир" преносимо у целости.

Норберт Хофер (Фото: Јутјуб)

По вама, има ли логичног објашњења шта се догодило између недеље и понедељка, од тога да сте практично проглашени председником до тога да су одлучили гласови пристигли поштом?

- Аустријски изборни закон предвиђа да грађани имају могућност да поштом упуте своје гласове. Демократски је прихватити да је мој противник на изборима добио више гласова путем поште него ја.

Словите за врло допадљивог и шармантног говорника, знате ли да је у Србији прва реакција, у шали, била та да су махом жене гласале за вас?

- Као патриота и породичан човек, циљ на овим изборима ми је био да што више грађана изабере ону политичку опцију за коју сматра да је за Аустрију и њих саме најбоља. Из тих разлога сам сматрао, и сада то заступам, да је у политици битно да вам народ верује и да сте што аутентичнији, све остало је ласкаво, али секундарно.

Због добрих економских веза Аустрије и Русије, сматрате ли да Русији треба укинути санкције?

- Економске санкције према Русији су у сваком случају донеле више штете него жељеног ефекта. Аустрија је као мала и извозно оријентисана држава претрпела велике губитке. Економске санкције су превазиђен метод политичког притиска једне конфликтне стране наспрам друге, док последице увек трпе они сегменти друштва који су најмање криви, као што су грађани или мањи и средњи привредници. Из тих разлога сматрам да санкције треба укинути и решење кризе у Украјини тражити путем дијалога.

Против сте примања Косова у међународне организације и о томе јавно говорите?

- Према међународном праву, Косово и Метохија је саставни део Републике Србије. Једнострани потези у контексту статуса српске покрајине отежавају процес помирења и успостављања истинског дијалога, и тиме спречавају миран и просперитетан живот свих грађана на Косову и Метохији.

Ваш став према Републици Српској, Србима у БиХ, изазива недоумице у Европи. Шта мислите, зашто?

- Дејтонски споразум је засад важећи међународни споразум, који потврђује легитимитет и легалност постојања Републике Српске. Сви покушаји одређених политичких чинилаца у Европи и ван ње да се овај статус промени или БиХ још више централизује, и то мимо воље народа Републике Српске, наша странка је увек осуђивала. Из тих разлога смо увек подржавали напоре руководства РС, на првом месту председника Додика, у вођењу самосталне политике, која Србима и свим другим грађанима РС обезбеђује мир и стабилност. Извор: Курир

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА