Први људи Србије и Хрватске најавили су прекјуче у Сарајеву да ће директним разговорима бити решаване препреке око преговора Србије са ЕУ које је Хрватска зауставила тврдећи да Београд не испуњава европске критеријуме.
Председник Србије Томислав Николић је пре два дана најавио да ће „у најскорије време” бити одржан састанак на којем ће експерти и државни функционери разговарати и договарати следеће кораке.
„Мислим да Хрватска неће моћи да оправда свој став, тако да ће Србија највероватније имати отворено поглавље”, поручио је Николић у Сарајеву, додајући да је Србија замерила Хрватској што је одмах, на првом поглављу, показала жељу да укаже како Србија није спремна за отварање преговора.
Нагласивши да је позвала председника Николића да спорна питања реше за преговарачким столом, председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић је рекла да би требало дефинисати обавезе Србије за отварање поглавља 23. Она у недељу није желела да износи више детаља о томе, а ни у њеном кабинету јуче нису били спремни да за „Политику” говоре с тим у вези. Одговарајући на питање када ће бити организован српско-хрватски састанак и ко ће учествовати у тим разговорима, поручили су да је Колинда Грабар Китаровић „све казала у Сарајеву”.
Према ранијем очекивању шефа преговарачког тима са ЕУ Тање Мишчевић, формална одлука о отварању спорног поглавља могла би бити донета сутра, а то поглавље отворено до краја јуна.
Министар правде Никола Селаковић рекао је јуче да је једино што очекује поводом отварања првих преговарачких поглавља да ће „неко умети да цени оно што је Србија урадила на том плану”, а урадила је много. Александар Попов, директор новосадског Центра за регионализам, мишљења је да је много тога већ договорено иза затворених врата и да ће поглавље бити отворено у јуну.
„Ту је било разних лобирања, Хрватска је блокадом себи помало пуцала у ногу. Тиме није показала јачину, него своју слабост. А такве ствари се решавају билатерално”, каже Попов, који подсећа да су односи између две земље практично замрзнути у последње три године. Да ли би сусрет на врху могао да релаксира односе између две земље, тако да отварање других поглавља не би ишло тако тешко као што је то случај са поглављем 23? Је ли уопште садашња хрватска власт спремна на разговоре, као што је то била она коју су предводили Иво Јосиповић и Зоран Милановић?
Ни четири године после доласка на чело Србије, председник Николић није био у званичној посети Загребу, осим што се сретао са хрватским званичницима на регионалним састанцима.
Мада је било незваничних најава да би после избора у две земље могао посетити Загреб, такав позив из Пантовчака још није стигао. Како „Политика” сазнаје, Колинда Грабар Китаровић ни приликом прекјучерашњег сусрета са Николићем није му упутила позив да дође у билатералну посету. „Сад је ред на Загреб да позове Николића, јер је Јосиповић овде био последњи у званичној посети”, каже извор, откривајући на који начин размишљају о томе у државном врху.
Подсећања ради, било је то средином октобра 2013, када је тадашњи хрватски председник обећао помоћ Србији и другим земљама у региону на путу ка ЕУ, уз тврдњу да су две државе дошле до тачке политичког сазревања и да су спремне да затворе странице сукоба и отворе еру пријатељства.
Уместо тога, уследиле су године у којима су ти односи ишли у сасвим другом правцу. Најпре се званични Загреб позивао на Николићеву „проблематичну” прошлост, онда је „спустио лопту” и српски председник је позван на инаугурацију Грабар Китаровић, на коју није отишао правдајући то обавезама у земљи. У име Србије, тамо је у фебруару прошле године отишао Александар Вучић.
Николић се ипак обрео у Загребу у новембру прошле године, на самиту „Брдо-Бриони”, а касније је на свом твитер профилу написао: „Даће Бог да се увек овако састајемо и да обнављамо пријатељства и успостављамо сарадњу.” Пола године касније председник Србије још чека позив хрватске колегинице.
Пуховски: Паметније је било у преговорима пити Србији крв на сламчицу
Хрватска је тактички погрешила условљавајући отварање поглавља 23 у преговорима Србије и Европске уније. „Било је много паметније пустити да преговори започну и онда пити крв на сламчицу”, рекао је Жарко Пуховски, а пренео Танјуг.
Професор Факултета политичких наука у Загребу каже да је однос Хрватске према отварању преговарачких поглавља Србије стратегијско и тактичко питање и да је у односу Београд – Загреб о том питању стратегијски збркано неколико ствари. Како је рекао, права хрватске мањине у Србији су проблем и на томе је Хрватска имала добрих аргумената да инсистира. „Али, причати о томе да се општа јурисдикција за ратне злочине може неком оспорити одмах је пало у воду јер се добро зна да у унији постоји пет или шест држава, и то је део међународног хуманитарног права”, објаснио је Пуховски. С обзиром на то да је јавности познат као дугогодишњи борац за људска права, редакција Политике је јуче покушала од њега да добије појашњење овакве изјаве. Иако је у првом тренутку то обећао, касније се није јављао на телефон.
Вучић и Јуратовић о стабилности западног Балкана
Премијер Србије Александар Вучић разговарао је јуче са послаником Социјалдемократске партије у немачком Бундестагу Јосипом Јуратовићем који је пореклом из Хрватске. Они су нагласили потребу очувања стабилности западног Балкана као основе напретка целог региона. Састанку је присуствовао и амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман. Вучић је захвалио Јуратовићу на доприносу унапређењу међусобног разумевања и поверења у српско-немачким односима као и на подршци европском путу Србије.
Јуратовић је позитивно оценио допринос премијера Вучића унапређењу односа у региону и рекао да се залаже да западни Балкан остане у средишту немачке спољне политике. Вучић је изразио захвалност немачкој канцеларки Ангели Меркел на иницијативи за покретање Берлинског процеса као изузетно значајном за сарадњу и стабилност у региону.
Јуратовић је изјавио новинарима да ће питање хрватске блокаде бити решено у разговорима између две земље те да ће поглавља 23 и 24 бити отворена током јуна. „Мислим да је Хрватска с правом истакла пар тема које нису решене. Међутим, приступ блокирања није прави пут”, казао је Јуратовић. Извор: Политика