Она је још једном поновила да спровођење споразума о Заједници српских општина (ЗСО) неће почети без расформирања српских паралелних структура на Косову.
Такође, додала је, да формирање ЗСО неће почети без добијања, како је рекла позивног броја за Косово и без осамостаљења електромреже.
Она је, у интервјуу за Радио Слободна Европа (РСЕ), нагласила да Београд не може једнострано да формира ЗСО и додала да ће се у Бриселу формирати три групе које ће радити на расформирању свих преосталих српских паралелних структура на Косову.
Тврди да се већ пет година воде преговори о позивном броју за Косово и осамостаљењу електромреже, да су споразуми постигнути и сачињени планови за њихову примену, али да Београд блокира те процесе.
"Јасно смо ставили до знања да без решавања ових питања неће бити предузет ниједан корак за спровођење споразума о ЗСО", нагласила је Тахири.
Сматра да није могуће да Влада Србије сама, једнострано, формира Заједницу општина са српском већином и, у том контексту, примећује да је Београд схватио да сваким деловањем које је у супротности са бриселским дијалогом, себи блокира пут према европским интеграцијама.
Тахири за РСЕ каже и да дијалог није у ћорсокаку, те да се очекује да ће се наставити и да ће бити и састанака на високом нивоу у јуну.
Истовремено, истраживање "Пулс јавности" на Косову које је објавио УНДП показало је да је око 94 одсто косовских Албанаца и припадника других националних мањина, осим Срба, против формирања Заједнице српских општина.
Већина Срба на Косову, 69 одсто, снажно или донекле подржава формирање ЗСО, насупрот косовским Албанцима и осталима, који су казали да су снажно, или донекле против оснивања Заједнице.
Анкета јавног мњења на Косову спроведена је од септембра 2015. до марта ове године. Извор: Танјуг