Најновије

Ердоган: Покушај за султана 21. века

Ердоганово „не“ Бриселу је дуго ходање по једном затегнутом политичком и дипломатском ужету између Турске и Европске уније и мислим да се оно никада неће завршити превагом једне или друге стране, рекао је спољнополитички коментатор Боривој Ердељан.

Реџеп Ердоган (Фото: the-levant.com)

Ма колико то сада изгледало чудно и неспојиво, Анкара и Брисел су неопходни и неизбежни партнери. Ердељан наглашава да ће реакција званичника Европске уније бити од пресудне важности за њихов даљи однос. "Није превелико изненађење та оштрина Ердоганових иступа, с обзиром на то да он има такав карактер. Председник Турске је тип политичара и националног вође који има потпуно јасан циљ. Оно што делује помало цинично, али истовремено не и сасвим нетачно, јесте да сви говоре да се Ердоган спрема за новог султана 21. века".
Унутрашња криза у односима са премијером Ахметом Давутоглуом је разумљива, јер је он био врло рационалан и приљежан сарадник у вођењу једне, у ширем смислу, националне политике и наступа Турске, рекао је Ердељан. "Ту сада долази на видело да су то два различита карактера и приступа, где је професор Давутоглу један елегантнији, вештији и смиренији политичар, док Ердоган веома често губи стрпљење".
Ердељан каже да Ердоган овом изјавом поново пркоси Европској унији, јер је свестан да је Анкара кључни партнер у решавању мигрантске кризе. Међутим, спољнополитички коментатор Боривој Ердељан наглашава да нико у овом тренутку са сигурношћу не може да каже какав ће исход бити.
"Мислим да ће свако морати мало да устукне, али засад нема прецизне процене да ли ће тиме бити задовољне Анкара и званични Брисел. Најгоре је што један од најважнијих стубова у овом заплету, а то је судбина избеглица односно миграната који у овом тренутку круже од Турске до северне Европе, нема никакав утицај на цео развој догађаја". У среду је Европска комисија предложила укидање виза за грађане Турске уз поруку да је јој је преостало да испуни још пет мерила до краја јуна. Она се, пре свега, односе на области као што су борба против корупције и тероризма, али и на то да Анкара мора да уведе биометријске пасоше до краја године. Брисел тражи од Турске да сузи своју широку дефиницију тероризма која би била у складу са стандардима Европске уније. Ипак, Ердоган је то одбио уз образложење да се Турска налази под константном претњом тероризма. Турски председник је после оставке премијера Ахмета Давутоглуа рекао и да би требало што пре организовати референдум о уставним реформама које дају шира овлашћења шефу државе. Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА