Најновије

Избори од 2014. до 2016: Ко је у "плусу", ко у "минусу"?

БЕОГРАД - Објављивањем коначних резултата ванредних парламентарних избора завршен је изборни процес после кога следи конституисање новог сазива Народне скупштине Републике Србије.

Народна скупштина Републике Србије (Фото: Јутјуб)

У односу на претходне изборе, на којима је пролаз у посланичке клупе добило седам листа, од тога три мањинске, сада ће у парламенту седети представници 12 листа, укључујући и пет листа националних мањина које нису као услов имале цензус од 5 одсто гласова.

Победник ових као и претходних парламентарних избора је листа коју предводи Александар Вучић. Слоган “Будућност у коју верујемо“ му је 2014. године донео 48,35 одсто гласова и 158 мандата, док је са поруком “Србија побеђује“ добио 0,10 одсто мање и 31 посланика мање.

На Вучићевој листи нашла се и Партија уједињених пензионера Србије која је 2014. била партнер СПС и ЈС, са којима је стигла до 13,49 одсто и 44 места у парламенту. Овога пута Ивица Дачић и Драган Марковић нису имали Кркобабиће на листи, али су ипак стигли до двоцифреног резултата, 10,95 одсто гласова и 29 места.

Највећи скок забележила је Српска радикална странка. Повратак лидера Војислава Шешеља из Хашког трибунала донео је некада највећој опозиционој партији чак 8,10 одсто гласова, 22 посланичка места и повратак у посланичке клупе.

У Народној скупштини ће дебитовати и покрет Доста је било, који је пре две године дебитовао на изборима, али није успео да освоји више од 2,09 одсто. Испод цензуса су тада остали ДСС и Двери, освојивши 4,24, односно 3,58 одсто, да би заједно на недавно одржаним изборима, тек после другог изборног дана обезбедили пролаз у представнички дом.

Листа око Демократске странке је у односу на 2014. годину добила 0,01 одсто мање, али и три места мање, а повратак у парламент обезбедио је и Чедомир Јовановић, удруживши се са Борисом Тадићем и Ненадом Чанком.

Бар по имену странке, Социјалдемократска странка ће дебитовати у Народној скупштини, с обзиром на то да је на претходним изборима наступила као Нова демократска странка у широкој коалицији са још шест политичких организација, укључујући и ЛСВ.

Свега три мањинске листе су успеле да обезбеде место у парламенту 2014. године, то су били Савез војвођанских Мађара, СДА Санџака и Партија за демократско деловање. Ове партије ћемо гледати и наредне четири године у Народној скупштини, али и Бошњачку демократску заједницу Санџака Муамера Зукорлића и Зелену странку словачке националне мањине. Извор: Б92

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА