Румунски истраживачи дошли су до шокантног открића да се у пиво додају хемијски ензими који процес производње тог пића са 48 скраћују на свега неколико дана и омогућавају да се у том процесу користе најјефтинији кукуруз и јечам. Ти ензими нису отровни, али могу да изазову бројне нусефекте, упозоравају наши стручњаци. Румунски новинари су сазнали да се такав поступак примењује не само у њиховој земљи, већ и у осталим државама источне Европе. Саговорници су им били тамошњи радници запослени у светским пиварама које послују у Румунији, који су навели да се за производњу пива користи мало позната биотехнологија, односно индустријски ензими, који се додају да би то пиће брже 'сазрело'.
Наиме, лагер пиво традиционално се припрема на нижој температури, на којој квасац спорије делује дајући тако напитку посебан укус. Тај процес требало би да траје од 12 до 48 дана. Када му се додају ензими, онда се тај процес скраћује на само неколико дана. Уједно, ти ензими, како су написали Румуни, доприносе да се користе јефтиније житарице за прављење пива, кукуруз или јечам, који нису делимично проклијали, како би то требало да буде. Додатни проблем у свему је што се сви ти адитиви не декларишу, тако да пивопије не знају ништа о томе. "Румунско шокантно откриће" није ништа ново за Србију, напротив!
Милан Простран, агроекономиста, тврди да је још прошле године присуствовао скупу произвођача пива, где се дискутовало о произвођачима који користе ензиме и друге адитиве у пиву. "Мотив пивара да користе ензиме за бржи процес производње је брза зарада. Не улазћи у саму технологију коришћења ензима, могу да кажем да се то ради искључиво због профита и јефтиног производа. На том скупу подржали смо тренд малог пиварства у Србији, које жели да задржи све карактеристике правог пива. Прилично сам сигуран да произвођачи пиво у које додају индустријске ензиме не пију", навео је тај стручњак.
Бранка Митровић, нутрициониста, тврди да се одавно зна да пијемо пиво обогађено хемијским ензимима. "Ти ензими нису отровни, али могу да изазову алергије. Имате људе који не могу да сваре поједине врсте хране, па онда као суплементе узимају ензиме да би убрзали процес варења. Ензими исто то раде у пиву - убрзавају процес врења житарица. Опасно је што се све то не декларише како би људи знали шта све постоји у пиву. То је посебно битно за оне који имају проблем са варењем, пију лекове које никако не би смели да се узимају заједно са тим ензимима или су једноставно алергични на њих", наводи она.