Пајтић већ неко време планира поновну кандидатуру и трудио се да током протекле изборне капање, а посебно после ње, наметне себе као лидера, јер га шира јавност не перципира као броја један који може да поведе странку, али и опозицију. Његов рад на томе видео се током изборне ноћи када је окупио лидере опозиције са којима је отишао у зграду где је Републичка изборна комисија. Ипак, многе демократе је изненадио његов позив да се на поновљеним изборима гласа за коалицију Двери-ДСС.
Осим Пајтића, за председничку функцију заинтересован је и Драган Шутановац, који већ месецима ради на својој кандидатури и лобирању унутар странке. У јавности се још помиње и Наташа Вучковић, садашња потпредседница демократа, али и Горан Јешић, такође потпредседник ДС, као и Бранимир Кузмановић, генерални секретар ДС. Међутим, како кажу извори, Јешић се ипак неће кандидовати за страначког председника, већ поново за потпредседника или чак можда и за председника Покрајинског одбора којем је, како кажу саговорници, потребна озбиљна реформа. Извори наводе да постоје веома мале шансе да своју кандидатуру истакне Вучковићева и да би она то урадила само уколико би се остали кандидати повукли и договорили да њу подрже. То, према речима саговорника, није могуће јер се Шутановац сигурно неће повући из игре. Упућени кажу да Вучковићевој одговара и позиција потпредседнице јер и на тај начин има уплив у страначка дешавања. Уколико би се кандидовао, Кузмановићу би то била друга трка за лидера ДС, јер је 2012. трчао трку када је за лидера ДС изабран Драган Ђилас.
Када је реч о Шутановцу, његов човек од поверења је Драгослав Милојичић Кена, који је био шеф Изборног стаба ДС током ових избора, а у странци је заменик председника Извршног одбора. Извори кажу да Шутановац има добар потенцијал и подршку у странци, али не сматрају га као добро решење за првог човека партије, због афера које га прате и подозрења које део јавности има према њему и аферама које га прате. У Баточини је, пре пар дана, одржан скуп који је Шутановац организовао са којег је 70 општинских одбора послало захтев за расписивање страначких избора до краја јуна.
Део демократа сматра да ниједан од поменутих кандидата неће бити добро решење за странку, али и опозицију, јер јој требају нови људи и нова политика.
Унутарстраначки избори ДС, према статуту, требало би да буду одржани у наредних шест месеци од проглашења коначних резултата. Како је објашњено, с обзиром на то да су избори били на свим нивоима, и у странци би избори морали да се одрже од локала до централе. Саговорници кажу да није реално да избори буду одржани у јуну уколико је план да сви избори буду непосредни, за шта постоји расположење у странци. Разлог томе је што осим за локалне и покрајинске изборе нема страначких аката који регулишу непосредне изборе за председника, потпредседнике, Главни одбор и остале централне страначке функције. Крајем маја ДС ће имати седницу Главног одбора, после које би можда могла бити јаснија ситуација. До тада унутар ДС већ трају разговори и преговори о подршци евентуалним кандидатима. Извор: Данас
Ишћенко: За преостале Украјинце је најбоље да Украјина што пре престане да постоји као држава
Украјини ће најлакше бити 2025. године. Раније је мало тога зависило од ње, а сада ни њена...