Како преноси портал „Инфoворс“, као што је уобичајено веома је мало детаља о листи тема о којима разговара Билдербершка група која окупља светске моћнике.
На састанку учествује више од 100 лидера, међу којима два премијера, четири министра финансија, шефица ММФ-а Кристин Лагард, бројни политичари и актуелни и бивши шефови обавештајних служби, а ту су и лидери многих компанија, као и чланови европских краљевских породица, али и некадашњи државни секретар САД Хенри Кисинџер.
Публициста и аналитичар Пол Џозеф Вотсон наводи да је присуство састанку сенаторке Линдзи Грејем, критичарке Доналда Трампа, знак и потврда да ће група покушати да осмисли начине како да спречи Трампов долазак на власт.
Једна од тема је свакако и могући излазак Британије из ЕУ што би угрозило Унију, наводи Вотсон.
Учесници Билдербершке конференције подлежу посебним правилима. Најважније је тзв. правило „Четам хауса“ (1927. године га је поставио Краљевски институт за спољне послове Велике Британије) — учесници конференције имају строгу обавезу ћутања о садржају разговора и о излагању референата.
Због тога је тај састанак моћника на мети критика због нетранспарентности, јер конференцију не смеју да прате представници медија — осим оних који су позвани као учесници, преноси „Дојче веле“.
Организатори и учесници, међутим, тврде да је то ретка прилика да се отворено говори о глобалним стварима.
Оно што од информација продре у јавност све је само не спектакуларно. Зна се да се округли столови, предавања или дискусије одржавају у ритму од 90 минута, а да је у паузама на располагању уобичајено послужење на бифеу, те вино које мора да се плати.
Први састанак Билдербершке групе одржан је 1954. године, у хотелу „Билдерберг“ у холандском градићу Остербеку.
Извор: rs.sputniknews.com