Како наводи један од посланика из владајуће коалиције Хришћанско-демократске уније/Хришћанско социјалне уније (CDU/CSU), "српском државном врху је још пре две године речено да ће чланство Косова у Ун бити један од услова да Србија буде примљена у ЕУ".
Према речима саговорника листа Данас, који је инсистирао на анонимности, приликом разговора са Јадранком Јоксимовић, министарком без портфеља задуженом за европске интеграције у српској влади, овавј став Немачке је саопштен српској страни када се разговарало о Бриселском споразуму између Србије и Косова.
- Тада смо рекли да нећемо ратификовати чланство Србије у ЕУ ако Србија не прихвати да Косово постане пуноправна чланица УН. Ипак, то је и даље отворено питање у мојој партији, пошто има различитих мишљења- истиче посланик Бундестага.
Он додаје да је "време да се покрене процес признавања чланства Косова у УН", да се "убеде људи у владајућој Српској напредној странци да пристану на овај захтев" и да се "припреми јавност у Србији за ту одлуку".
- Мораћемо да причамо са премијером Вучићем и другим партијама у Србији јаче о томе шта значи нормализација односа са Косовом. Кад смо птали српске званичнике, нису имали одговор. За нас нормализација односа Србије и Косова значи да Косово буде чланица УН - каже овај посланик.
Према његовим речима, чак је својевремено и Вук Јеремић, тадашњи саветник бившег председника Србије Бориса Тадића, када га је канцеларка Меркел питала шта је заједнично за Косово и Србију, одговорио - заједничка европска будућност у ЕУ.
Иначе, у Бундестагу преовлађује став да немачка спољна политика мора да уради више у случају Косова, јер се надају напретку у примени Бриселског споразума око мањина и борбе против корупције, а "ако буде проблема око Специјалног суда за ратне злочине, ЕУ и Немачка ће покушати да помогну". Паника на Косову, погледајте ОВДЕ, шиптарски медији упозоравају, Срби у Звечану спремају… Извор: Данас