Наводно би ту нову владу водио садашњи министар унутрашњих послова РС Драган Лукач.
Његово место припало би Додиковом саветнику за безбедност Предрагу Ћеранићу, који је се од првог јула ове године и налази на платном списку Министарства унутрашњих послова РС.
Али, званично о томе још нема никаквих информација, нити се о томе оглашава челник опозиције у РС Младен Босић. Додиков мотив био би да покуша стабилизовати мањи ентитет те смањи притисак на власт због све теже економске ситуације.
Оба блока о тој влади националног спаса говорили су и раније, али без конкретног договора.
Прва два захтева Савеза за промене на протестима недавно одржаним у Бањалуци била су да председник РС Милорад Додик поднесе неопозиву оставку и да распусти НСРС. На трећем месту захтева било је формирање владе националног спаса.
И ма колико и један и други блок одбацивали ту идеју, она се све чешће спомиње у Републици Српској. Додик је крајем маја рекао да је понудио председнику ПДП-а Браниславу Бореновићу да уђе у Владу РС, док је лидеру НДП-а и бившем председнику РС Драгану Чавићу понуђено место директора "Аутопутева РС". Председник РС истакао је да су и Бореновић и Чавић те понуде одбили, али да се сада кају због тога.
Бореновић каже да Додик већ дуже времена покушава преговарати с овом странком, али тврди да је коалиција с Додиковим СНСД-ом напросто неприхватљива.
- Додик месецима обиграва око ПДП-а, али је постао досадан с тим понудама. Док сам ја на челу ове странке, никада нећемо бити на продају - категоричан је Бореновић.
Што се тиче понуде опозицији лидер НДП-а Драган Чавић каже да је формирање владе националног спаса један од захтева Савеза за промене, али да није чуо Додиков предлог за формирање овакве владе заједно с опозицијом.
- Најпре Додикова оставка, затим распуштање парламента и формирање владе националног спаса која ће радити све да припреми коректне и демократске превремене изборе. Без тог пакета ништа није могуће - казао је Чавић.
Потпредседник СНСД-а Небојша Радмановић рекао је да званичних разговора о формирању заједничке прелазне владе није било, али да је увек могуће да је неко појединачно разговарао с представницима опозиције.
- Став СНСД-а је да у Сарајеву, односно у заједничким установама, морају седити најјачи кадрови из РС - казао је Радмановић, док је шеф Клуба посланика ове странке у Народној скупштини РС Радован Вишковић лаконски одговорио да ће СНСД на време обавестити јавност ако буде постигнут договор са Савезом за промене. Извор: Дневни аваз
Ишћенко: За преостале Украјинце је најбоље да Украјина што пре престане да постоји као држава
Украјини ће најлакше бити 2025. године. Раније је мало тога зависило од ње, а сада ни њена...