Јакшић каже да је приметно да је до оваквог развоја догађаја дошло по повратку Вучића из Москве.
Јакшић је указао на то да је Вучић донедавно добијао много подршке са Запада и похвале због ЕУ интеграција, због преговарања с Приштином без обзира на застој, од међународних финансијских институција за консолидацију, економску и финансијску...
Зато Јакшић сматра да то што је Вучић отказао посету САД има озбиљнији повод.
"У том контексту, ово што се догодило очигледно штрчи и реч је о озбиљнијем поводу који је довео до нечега што се мени чини да је најозбиљнија криза у односима са Западом током последњих година Вучића на власти", рекао је он у изјави Тањугу.
Отказивање посете је, према његовим речима, потврда да су се ствари заоштриле.
"Надам се да ће саговорници са обе стране да отворе преговоре да би изашли из овога што је несумњива криза у односима", рекао је он.
Ако би требало лоцирати могући узрок овог поремећаја у односима, наставља Јакшић, онда би требало имати у виду да су се ствари много погоршале од времена Вучићевог повратка из Москве.
"Од повратка Вучића из Москве и оних дипломатско формулисаних захтева Русије да очекују људе који ће бранити интересе српско-руског савезништва и пријатељства у новој влади, дошло је до поремећаја односа са Западом", сматра Јакшић.
Имајући у виду стратегију "и ЕУ и Русија", објашњава овај аналитичар, очигледно је да премијер мора да балансира.
"Ако је балансирао на начин, као што то изгледа, веће блискости Русији, то је онда изазвало незадовољство и реакције Запада. Али видећемо у композицији нове владе колико ће то деликатно балансирање моћи да се одржи и колико ће та формула моћи да настави да траје. Мислим да је та формула 'и ЕУ и Русија' на најозбиљнијем тесту од када је измишљена", изричит је он.
Јакшић није мишљења да пут Србије ка ЕУ не зависи од дневних прилика или личних односа и поручује да то јесте тако, колико год да говоримо да то зависи од начелних оријентација и стратегијских праваца.
Он, међутим, није склон да потцени улогу личних односа, а указује да се, уколико се настави конфронтација и не нађе решење, не може искључити, рецимо, одлагање отварања поглавља 23 и 24.
То зависи, додаје он, од тога да ли ће се криза у односима са Западом решити истом брзином којом је и настала.
Упитан да ли сматра да је Србија суочена с превише захтева са превише страна, одговара да је то позиција у којој где год да се мало померите - добијате пацке.
"Имате позицију балансирања, ако се мало померите у једну страну добијате пацке с друге. Стално сте изложени критикама обе стране", закључио је.
"Добро је што су састанци са америчким и европским званичницима одложени", сматра политички аналитичар Душан Јањић и додаје да је на разговоре боље отићи по формирању нове српске владе, али и администрације у САД.
Јањић, такође, каже и да САД и Брисел не руше Александра Вучића, јер би тиме, "скочили себи у стомак".
"Многе европске земље и већина Европе желе да виде ко је у влади и много је боље отићи по формирању владе, показати да имате, убеђен сам, једну проевропску владу која ће наставити, оно што највише брине ЕУ, преговоре око Косова", рекао је Јањић Тањугу.
Тањугов саговорник је убеђен да ће Вучић направити прореформску владу, јер каже да је реално да на кључним секторима, као што су запошљавање, инвестиције, спољни односи, безбедност, европски преговори, Косово - буду људи у које нико не сумња и који се тиме дуго баве.
Он је додао да у разговорима са америчким званичницима не би било ничег новог и да "није смак света" да се сачека избор нове амдинистрације до новембра.
Очигледно је да је премијер проценио да има озбиљније послове у земљи, иако су и разговори у Вашингтону важни, каже Јањић и сматра да је предност дата управо састављању владе.
Он такође истиче да је одлука да се у Брисел оде касније добра, имајући у виду да предстоји министарски састанак Европске комисије, те није лоше сачекати став:
"ЕК припрема састанак на нивоу министара и отуда из разних земаља ЕУ се појављују подсећања на неизвршене обавезе. У суштини нема нових захтева, али свако инсистира на неком од својих и то је једна атмосфера у којој и није баш добро да идете. Ту су тренутно важнији билатерални односи, а не можете обићи свих 27 земаља", рекао је Јањић.
Изјаву мандатара да нема суштинских несороазума са ЕУ и САД Јањић тумачи као поновљен став о политичком опредељењу - да европске интеграције остају стратешко опредељење и да нема промена на том путу.
"Важан је моменат у коме је дата изјава због разних догађаја и писања у медијима, изјава политичара, чак и из редова СНС у смислу - где Србија иде? Мислим да је та изјава дошла у право време и да је она потврда да се неће мењати стратешко опредељење и одлазак у ЕУ, а да се шта год може уради и са другима, Русијом, Кином, арапским земљама...", рекао је Јањић.
Јањић каже да не постоји намера САД и ЕУ да руше Вучића, али верује да постоји намера да он почне да размишља о ономе што долази следеће године, а то је отварање поглавља 31 - усаглашавање спољне политике.
"Отуда те жестоке поруке и неких аналитичара. Дипломатски кругови се брину и покушавају да сазнају шта је био договор са Путином. Те информације не цуре, а ипак су атракција. Међутим, то није на главном путу. На главном путу је подршка ЕУ и очекивања да се виде имена министара и састав владе", рекао је Јањић.
Читава прича, рушење, државни удар, балканско пролеће, нестабилност, сматра Јањић, настала је због неких отворених питања, а једно од њих је и колика је снага присуства Русије овде, као и шта Србија значи Кини.
"То је једна природна нервоза, међутим, нема ниједног знака да се у Србији прави неки 'андерграунд' покрет", рекао је аналитичар.
На питање због чега је потребно да се више пута наглашава посвећеност Србије европским интеграцијама, Јањић каже да је мандатар то морао да понови више пута јер се дешавало да људи чак и са његове листе дају другачије изјаве.
"Био је један посланик који се све време понашао као портпарол Министарства одбране Русије. Такве изјаве је давао. Нажалост, ни јавност, а ни ови споља не верују да имамо развијену демократију и сви сматрају да је Вучић тај који све контролише. То је мука за државу, али и за Вучића. Шта год ко каже, он мора да објашњава", каже Јањић. Извор: Танјуг
КРИЗА У ОДНОСИМА СРБИЈЕ И ЗАПАДА: "Све је почело кад је Вучић био у Москви"
Бонус видео
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.
портала "Правда" као и ТВ продукцију.
Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
Колумне
Кад руски економиста прочита Николаја Српског: Европско пропадање је давно предсказано
Врху Запада је до мозга дошла проста мудрост: "Када је птица жива, она једе инсекте, али к...
НЕБОЈША КРСТИЋ НАМ СЕ ВРАТИО: Поводом књиге "У знаку неба и крста"
Пише: Владимир Димитријевић
Небојша Јеврић: Молер
На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...
Слободан Антонић: Успон и пад српског бајденизма
На крају је уследио тежак пораз вашингтонске мочваре на изборима 2024. године. "Грађанска ...