Према сазнањима, кинески председик Си Ђинпинг и његова делегација инсистирају на томе да се одреде јасна задужења људи који ће пратити реализацију пројеката у области инфраструктуре.
Планирано је да се потпишу 22 споразума, чију ће реализацију помно пратити кинеска страна.
- Кинези су већ одредили људе који ће бити у радној групи која ће надзирати рад Центра за инфраструктуру у југоисточној Европи, који ће бити смештен у Београду. Од нас траже да и ми то урадимо и да јасно дефинишемо ко је одговоран за договорене пројекте. Српски тим би оперативно требало да води министарка Зорана Михајловић, али ће главни супервизор кинеског споразума бити Александар Вучић - објашњава саговорник из Немањине 11.
Оваква сарадња ће сигурно отворити врата Србији да искористи кинеске кредите за подизање домаће привреде, тим пре што су Кинези оставили могућност да домаће фирме са 40 одсто учествују у реализацији пројеката.
Кинески представници затражиће током посете кинеске делегације и да се отвори кинеска банка у Србији, преко које би се реализовали сви пројекти.
- На тај начин они желе да контролишу свој новац и да не плаћају провизије другим финансијским институцијама. Кинеска банка би допринела билатералној економској и трговинској сарадњи између две земље и промовисала кинеске инвестиције. Таква банка била би друга у региону јер једна већ постоји у Румунији - наводи извор.
Милан Ковачевић, економиста, каже да се Кина од капиталистичке земље мења у земљу са приватним интернационалним капиталом и да је њихов циљ профит и повећање БДП.
Он додаје да њихове банке и компаније нуде кредите да би њихове фирме радиле, а наше биле неки подуговарачи.
- Србија је, како је рекао, у суштини неравноправан партнер и да је неопходна већа транспарентност послова - каже Ковачевић.
Иначе. током шетње Калемегданом, председнику Кине представљена је историја српског народа, а председник Си Ђинпинг показао је завидан ниво знања.
Реља Сератић, координатор за туризам „Београдске тврђаве“, био је водич кроз Калемегдан.
- Изненађен сам колико је кинески председник упознат са нашом историјом. Добро зна све периоде, чак и о досељавању Словена на ове просторе, и историју Београда и самог Калемегдана. Провели смо га поред Војног музеја, одушевио се тенковима и топовима, а посебно му се свидео поглед на Београд преко Саве и Дунава. Кад је видео географски положај Београда, и то да излази на две реке, одмах му је била јаснија историја овог града и све кроз шта је наш народ прошао - каже Сератић.
И председник Николић је показао одлично познавање историје. Извор: Блиц
ИЗА КУЛИСА ИСТОРИЈСКЕ ПОСЕТЕ: Кинези одредили - нема расипања, свакој пари мора да се зна траг!
Бонус видео
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.
портала "Правда" као и ТВ продукцију.
Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
Колумне
Кад руски економиста прочита Николаја Српског: Европско пропадање је давно предсказано
Врху Запада је до мозга дошла проста мудрост: "Када је птица жива, она једе инсекте, али к...
НЕБОЈША КРСТИЋ НАМ СЕ ВРАТИО: Поводом књиге "У знаку неба и крста"
Пише: Владимир Димитријевић
Небојша Јеврић: Молер
На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...
Слободан Антонић: Успон и пад српског бајденизма
На крају је уследио тежак пораз вашингтонске мочваре на изборима 2024. године. "Грађанска ...