Након свечаног отварања, Сабору су се обратили митрополит црногорско-приморски Aмфилохиjе, умировљени владика захумско-херцеговачки Aтанасиjе и епископ бачки Иринеj.
"Приметили смо да првом саборском документу недостаjу одређени христолошки и сотириолошки увиди коjи могу да надоместе његову мањкавост коjа се односи на необухватање православног сведочења у савременом свету", саопштено jе из СПЦ.
Mеђутим, постављањем темеља на универзалниjи план, и истицањем улоге Цркве као живог присуства Царства Бога Tроjице у историjи, омогућено jе универзалниjе решење, односно примењивиjе разумевање историjе коjоj есхатолошка мера ниjе ни Бог ни човек, но Богочовек, Господ Исус Христос, наглашено jе на саjту СПЦ.
Oве примедбе, чиjим jе уношењем текст документа добио на прецизности и коjе су истовремено дале на значаjу Српскоj Православноj Цркви, а коjе ће завршетком рада Светог и Великог Сабора постати доступне у оквиру коначне садржине документа, посебно су се тицале параграфа о пастирском старању Цркве за младе и осмишљавању људских достигнућа хришћанским вредностима.
На основу непосредне реакциjе учесника на примедбе истакнутих делегата СПЦ стечен jе утисак да су оне наишле на разумевање аудиториjума и прихватање председаваjућег патриjарха васељенског Вартоломеjа и сапредседаваjућих првоjерарха православних цркава, наводи СПЦ. Извор: Танјуг