Свој мандат председника Мухика је завршио прошле године. Народ Уругваја приредио му је веома свечан испраћај, а он је наставио да живи онако како је живео и до тада — без председничких привилегија, без обезбеђења, секретара и мерцедеса, на скромној фарми где гаји поврће и цвеће.
Ових дана Мухика ће на првом сајму књига у Андрићграду промовисати књигу „Сећање ћелијаша“, у којој се кроз причу о тупамаросима, партизанима који су својевремено пљачкали банке и делили новац сиротињи, исписује и његова биографија. Хосе Мухика, савремени Робин Худ, провео је 12 година у затвору да би касније, као председник, наставио да помаже свом народу, између осталог и дајући сиротињи већи део своје плате, као што и данас чини са пензијом.
У интервјуу за „Спутњик“ Мухика коментаришући савремену политичку сцену у свету каже:
„Мислим да ће после ’брегзита‘, ако се то и конкретизује, доћи до слабљења Европске уније, али сумњам да ће се то десити. Не верујем да ће до тога заиста доћи. У Европи су ојачали ултранационализми. Ја нисам против национализма, сматрам то чак природним осећањем, али кад национализам постаје агресиван и болестан, то је опасност за цео свет. Неће све то изаћи на добро. Може доћи до низа сукоба. Ми имамо јако лоша искуства, и не бих волео да нека ултранационалистичка осећања која се јављају у Европи и даље јачају. То је опасност за цео свет“.
Бивши председник Уругваја сматра да је политика Европе према Русији била трапава.
„Била је врло неинтелигентна. Зато што је у Де Головом сну Европа била до Урала. Требало је да им буде јасно да су димензије Русије мост ка целом свету, и зато Европа није требало да се сукобљава са Русијом. Тиме она приморава Русију да се брани, чиме се заиста наноси штета тој земљи, али и Европи. То је велики губитак за ЕУ и сви ти сукоби су бескорисни. Нисам сигуран да иза те политике не стоји невидљива рука Сједињених Држава. Тачно је да ће, ако Европа ослаби, САД ојачати, али то није добро. У овом тренутку видим заиста много непознаница, с обзиром на то да је главни интерес Сједињених Држава у међународној политици да смање престиж који тренутно има Кина“.
Некадашњи председник, који зарађује за живот бавећи се пољопривредом, истиче да треба живети разборито, са оним што је неопходно… И тако до смрти.
„Тако треба да буде и у једној републици, а не да дођу неки краљеви. Треба рећи ’не‘ краљевима који мисле да постоје разлике у крви, да им крв даје право, а у републици одлуке треба да доноси већина. Ја покушавам да живим као већина мог народа, а не као мањина привилегованих. Ја нисам крив ако су други отишли странпутицом и желе да искористе политику како би живели бајно, као богаташи. За мене је политика страст, није професија. Нисам ушао у политику да бих се обогатио. У њу сам уложио цео свој живот…“
Извор: rs.sputniknews.com