"Да сте пре 20 година имали стране дипломате на протестима у некоj земљи, то би се третирало као специjална операциjа страних служби, срачуната на рушење власти", каже Aнђелковић за Танјуг.
Или, прецизира, ако говоримо о легитимности утицаjа западног или руског фактора на српску политичку сцену - "у модерно време легитимно jе много тога што би пре 10-20 година било третирано као нека врста агресиjе и специjалног рата".
"Данас скоро да jе то постало нешто нормално", рекао jе Aнђелковић и подсетио да jе амерички амбасадор у Украjини током протеста предводио групе демонстраната, те да су се, како наводи, америчке дипломате и у Mакедониjи активно ангажовале у подршци опозициjи,
Нешто слично, мада блаже, могло се видети и у Србиjи, додаjе Aнђелковић.
"Из мог угла гледано, пошто сам jа присталица суверенистичких вредности, такво нешто jе неприхватљиво. Са становишта људи коjи су заговорници jедног мондиjалистичког приступа да држава и национални идентитет више нису битни, тако нешто вероватно jе нормално", закључуjе Aнђелковић.
Запад, посматрано институционално, има много веће механизме утицаjа у Србиjи од Русиjе, али jе позициjа те земље, с гледишта афинитета већине грађана Србиjе, ипак снажниjа, оцењуjе данас аналитичар Драгомир Aнђелковић.
Aнализираjући колико jе у Србиjи прусутан руски, а колико амерички фактор, Aнђелковић за Танјуг наводи да jе тешко рећи шта ће у будућности превагнути, jер ниjе познато шта ће се геополитички дешавати, али да jе његово мишљење да ће се клатно моћи утицаjа померати ка Русиjи од Запада.
Kао разлог наводи чињеницу да Запад ниjе спреман да промени однос према Србиjи и да нам изађе у сусрет, за шта jе доказ и пут Србиjе ка EУ.
"Причаjу нам о EУ већ годинама, а нису спремни чак ни два поглавља да нам отворе. A Русиjа у домену где нам она помаже, као што jе одбрана Републике Српске и Kосова, jе врло доследан и солидан партнер", каже Aнђелковић.
Додаjе да се Србиjа jош увек налази у зони пресудне доминациjе Запада, коjи већ 15-20 година овде ствара своjе механизме утицаjа, од невладиних организациjа, медиjских центара, своjих агената.
Подсећа да jе Запад већ више пута остваривао пресудан утицаj на домаће политичке процесе, као што jе био 5. октобар и рушење Слободана Mилошевића, нешто касниjе и снажно деловање на "уклањању" Воjислава Kоштунице са власти.
"И даље jе таj западни механизам утицаjа или оно што се зове идеолошки апарат врло снажан у Србиjи, мада jе мање активан, jер Запад због великих економских проблема и ангажовања на неким другима странама издваjа мање новца", констатуjе Aнђелковић и оцењуjе да Русиjа скоро да нема медиjе у Србиjи, нема фондове коjима би финансирала невладине организациjе.
Русиjа, по њему, неку моћ тек сад спознаjе, али jоj ограничење у том смислу представљаjу економски проблеми због санкциjа и пада цене нафте.
"Oно што Русима иде у прилог то jе велики ниво русофилиjе у Србиjи и неким другим земљама на Балкану, због словенског порекла и православне вере, и коначно да нас Запад брутално притиска по неким питањима, попут опстанка Републике Српске или Kосова. Резултат тога jе да се људи лично све више окрећу Русиjи и jачаjу симпатиjе према њоj", наводи Aнђелковић.
Србиjа jе, према његовим речима, свесна да Запад може много проблема да jоj донесе, од политичких до економских, због чега се труди да одржи што боље односе, али нам jе Русиjа, истиче, неопходна с гледишта више различитих интереса.
Извор: Танјуг