Најновије

ГЛОБАЛНИ ИНДЕКС: Србија безбеднија од САД-а

Према истраживању Института за економију и мир из Сиднеја, наша земља на основу безбедности на 48. месту од 162 државе.

Београд, Србија (Фото: ЈуТјуб)

Према Глобалном мировном индексу, а на основу безбедносне ситуације у земљи, Србија је 48. на листи од 162 државе на свету. То значи да је наша земља једна од мирнијих на планети, на основу истраживања које је спровео Институт за економију и мир из Сиднеја у Аустралији. Уједно, истраживање је показало да је глобално насиље достигло највиши ниво за последњих 25 година, и да би свет био мирније место да нема сукоба на Блиском истоку. Словенија је најбезбеднија земља од држава у региону и 10. на ранг-листи. Мађарска је 19, Хрватска 26, Бугарска 29, Румунија 31. Међу безбедним земљама, али лошије рангираним од Србије су Албанија на 54. и Црна Гора на 57. месту. Мање безбедне земље Балкана су Македонија, Босна и Херцеговина, али и Грчка. Тако се омиљена дестинација за летовање наших туриста нашла на 82. месту, а 12 позиција ниже од ње је Македонија. Босна и Херцеговина је 60. на ранг-листи. Немачка се нашла на 16. позицији Глобалног мировног индекса, а Белгија две ниже, упркос терористичком нападу у Бриселу. Француска је, за разлику од прошле године, пала само за једно место, па је сада 46, иако се масакр у Паризу догодио новембра прошле године. Од земље Гала, за једну позицију лошије рангирана је Велика Британија. Међу мање безбедним државама света су и САД, рангиране на 103. месту, док се на листи не тако мирних земаља нашла Русија, и то на 151. позицији од 162 државе света.

Исланд први

Европа је и даље најмирнији континент, упркос чињеници да су Париз и Брисел претрпели терористичке нападе. Најбезбеднија земља на свету је Исланд, а следе Данска, Аустрија, Нови Зеланд и Португалија. Последње на листи Глобалног мировног индекса су Сомалија, Авганистан, Ирак, Јужни Судан и Сирија, као најнебезбедније земље света.

Индикатори

Истраживање које је спровео Институт за економију и мир из Сиднеја, рађено је на основу 23 индикатора. Неки од њих су: ниво милитаризације, количина увезеног оружја, број убистава, политичка нестабилност, насилне демонстрације, однос са суседним земљама... Извор: Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА